reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kłopoty na rynku surowców wtórnych


08 stycznia 2009

AGATA KULCZYCKA: Załamał się rynek surowców wtórnych. Nie ma odbiorców plastiku i makulatury. Jakie zagrożenia to niesie?

ANNA PANEK-KISAŁA: Póki co szkło jest jeszcze skupywane, metale też. Tym, co budzi nasz największy niepokój, jest to, że może zostać zniweczona praca kilku, a nawet kilkunastu lat, związana z edukacją społeczną dotyczącą selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Może dojść do tego, że mieszkańcy zaprzestaną zbiórki selektywnej odpadów. Bo jeśli nie będzie się to opłacać, będzie problem ze zbyciem - taki scenariusz może się spełnić. A to byłoby ogromną szkodą - edukacji ekologicznej poświęcono wiele pracy, włożono też w nią wiele pieniędzy.

AK: Jakie będą tego konsekwencje?

APK: Może być tak, że więcej odpadów niż dotychczas trafi na wysypiska. Ale też tak, że część odpadów będzie wykorzystywana jako komponenty paliw alternatywnych, np. w cementowniach. Teraz jeszcze trudno powiedzieć, co się z tym stanie.

AK: Unia Europejska karze nas za wywożenie śmieci na wysypiska podwyższaniem opłat. 

APK: Składowanie to rzeczywiście najmniej pożądany sposób zagospodarowywania odpadów. Ale to nie do końca są kary, to raczej bodziec do określonego działania. Ideą podwyższania stawek za składowanie było zmuszenie do stworzenia takich mechanizmów, dzięki którym zagospodarowywane byłyby odpady w inny sposób, np. kompostowanie czy termiczne przekształcanie z odzyskiem energii, czyli po prostu spalanie.

AK: Niestety, w Polsce jest bardzo niewiele spalarni.

APK: Ogromny wpływ ma na to czynnik społeczny. Mieszkańcy nie zgadzają się na powstawanie spalarni w swoim sąsiedztwie. Tymczasem sztandarowym przykładem tego, że nowoczesne spalarnie mogą doskonale funkcjonować w centrach miast, jest Wiedeń.

AK: Ale tam na przystankach autobusowych na świetlnych tablicach można przeczytać, jakie jest zanieczyszczenie powietrza w danym momencie. Poza tym to bardzo kosztowne inwestycje.

APK: Ale u nas to nie pieniądze są przeszkodą, ale protesty społeczne.

AK: Czyja to rola, by przekonywać do takich rozwiązań?

APK: Na przykład mediów. Ale oczywiście nie tylko. Społeczeństwu trzeba przedstawiać realne wady i zalety takich rozwiązań i pozwalać decydować.

AK: Wracając do początku naszej rozmowy. Co w tej sytuacji można zrobić?

APK: Rynek surowców wtórnych nie jest stabilny, a to nie jest dobry objaw. Marszałek przygotowuje apel, który zostanie skierowany do Ministerstwa Środowiska, komisji sejmowych i senackich. Chodzi o zainteresowanie się tym problemem i podjęcie takich kroków prawnych, które w przyszłości zapobiegłyby podobnym sytuacjom.

 źródło: Gazeta Wyborcza