reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Projekty z zakresu ochrony środowiska czekają na dofinansowanie z funduszu Life+


07 stycznia 2009

Rok 2008 okazał się niezwykle owocny dla polskich wnioskodawców Instrumentu Finansowego LIFE+, zapewniającego ogromne możliwości współfinansowania przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska ze środków unijnych.

Polska przekazała do Komisji Europejskiej 17 wniosków o dofinansowanie w wysokości 22 mln euro. „Nie można powiedzieć, że są to pieniądze łatwe do pozyskania” – podkreśla Michał Kiełsznia z Ministerstwa Środowiska.

LIFE+ jest jedynym instrumentem finansowym UE koncentrującym się wyłącznie na projektach z zakresu ochrony środowiska. Konferencja prasowa, podczas której podsumowano miniony rok pracy w ramach LIFE+, odbyła się 6 stycznia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Jak podkreślił Michał Kiełsznia, dzięki funduszom, które w ramach LIFE+ trafiają do społeczności lokalnych, wzrasta zaangażowanie oraz świadomość ekologiczna wśród obywateli.

Zainteresowanie LIFE+ rośnie. W ubiegłym roku złożono 17 wniosków, natomiast rok wcześniej - zaledwie 8 (z czego jeden wniosek otrzymał dofinansowanie). Ile ze złożonych w 2008 r. projektów zostanie dofinansowanych, dowiemy się za około pół roku.

O otrzymaniu dofinansowania w znacznym stopniu decyduje jakość składanych wniosków. Zdaniem przedstawicieli Narodowego Funduszu (od września 2008 r. pełniącego rolę Krajowej Instytucji Wdrażającej dla LIFE+), jakość składanych wniosków znacznie wzrosła i szanse na otrzymanie dofinansowania są spore. „Mamy nadzieję, że wnioski zostaną przez Komisję Europejską wysoko ocenione i dofinansowane” – podkreślił Władysław Majka, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW. Poinformował również, że w 2009 r. kwota alokacji przyznana Polsce przez KE wyniesie 12 mln euro, czyli o 2 mln więcej niż w 2008 r.

Pomimo tego, że ponad dwukrotnie przekroczono w 2008 r. kwotę alokacji przyznaną Polsce na dofinansowanie projektów, możliwość uzyskania środków większych niż zaplanowano nie została przekreślona. Po rozpatrzeniu wszystkich wniosków, KE decyduje bowiem o przesunięciu funduszy niewykorzystanych w innych krajach i dofinansowaniu najlepszych projektów. A jak podkreślono podczas konferencji – polskie projekty są innowacyjne.

Wśród 17 wniosków, które walczą o dofinansowanie, znalazł się m.in. projekt urzędu M. St. Warszawy „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji Aglomeracji Warszawskiej”. Jest to największy ze złożonych projektów, którego koszt wyniesie ponad 5 mln euro. „Przyroda nie zna granic, dlatego chcieliśmy, aby projekt nie zamykał się wyłącznie w granicach miasta” - powiedział Marek Piwowarski, koordynator projektu przygotowanego przez stołeczny ratusz. Celem przedsięwzięcia będzie m.in. ochrona takich gatunków, jak: rybitwa białoczelna, orzeł bielik, zimorodek, dzięcioł czarny.

Beneficjenci LIFE+ mają szansę na realizację swojego przedsięwzięcia angażując ze swej strony jedynie 5 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. W grudniu zeszłego roku w NFOŚiGW zatwierdzono program priorytetowy, który to umożliwia. Zgodnie z nim, od 2009 r. ze środków Narodowego Funduszu dofinansowywane będą projekty LIFE+. Będzie to 45 proc. kosztów kwalifikowanych dla przedsięwzięć dofinansowywanych przez KE do wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych projektu LIFE+ oraz 20 proc. dla przedsięwzięć dofinansowywanych przez Komisję do wysokości 75 proc. kosztów kwalifikowanych.

NFOŚiGW zachęca do korzystania z LIFE+. O dofinansowanie mogą się ubiegać podmioty i instytucje publiczne lub prywatne. Beneficjenci mogą również tworzyć partnerstwa w celu realizacji poszczególnych projektów. Wszelkich informacji udziela Krajowy Punkt Kontaktowy programu LIFE+ na terenie Polski

źródło: Serwis Samorządowy PAP