reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Nowe technolgie produkcji biopaliwa


06 stycznia 2009

Naukowcy zmuszeni do poszukiwania tanich źródeł energii opracowali wiele sposobów na produkcję biopaliwa. To świetna metoda na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Przedostatniego dnia 2008 roku z lotniska w nowozelandzkim Auckland w dwugodzinny lot wyruszył pasażerski Boeing 747-400 zatankowany paliwem, jakim jeszcze nikt nie napełniał zbiorników dużych pasażerskich maszyn. To mieszanka złożona w 50 proc. ze zwykłego lotniczego paliwa i biopaliwa uzyskanego z jatropy, rośliny uprawianej w Afryce i w Indiach, z której owoców wyciska się olej. Jest niejadalny, a cała roślina trująca, ale za to ma bardzo małe wymagania co do gleby.

Dwugodzinny lot potwierdził przydatność tej mieszanki dla silników lotniczych (po ang. jet) nazwanej przez specjalistów nowozelandzkich „jetropą”.

Eksperyment na antypodach

Próby z tym rodzajem paliwa zaplanowane były kilka miesięcy temu, kiedy surowa ropa naftowa kosztowała ponad 170 dolarów za baryłkę i głównym motorem tego rodzaju eksperymentów było obniżenie kosztów eksploatacji samolotów. Dziś eksperci z Nowej Zelandii wskazują na korzyści w dziedzinie obniżania emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Nowozelandzkie linie lotnicze chcą do 2013 roku używać przynajmniej 10 proc. biopaliwa do napędu samolotów. Zastąpienie 10 proc. benzyny lotniczej biopaliwem zmniejszyłoby emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 400 tys. ton rocznie. Lotnictwo światowe odpowiedzialne jest za 2 proc. emisji tego gazu. Skąd bierze się redukcja emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, skoro w procesie spalania powstaje go dokładnie tyle samo, ile w procesie spalania benzyny?

Energia ze śmieci

Potrzebne do wyprodukowania paliwa rośliny zaabsorbują z atmosfery połowę ilości dwutlenku węgla, jaki powstaje w procesie spalania. Jatropa jest znakomitym źródłem biopaliwa ze względu na wysoką zawartość oleju (od 30 do 40 proc.) oraz bardzo małe wymagania glebowe, co oznacza, że nie musi wypierać z pól uprawnych roślin do produkcji żywności. Może być uprawiana na nieużytkach.

Do niedawna biopaliwo było uważane za nieprzydatne w lotnictwie ze względu na to, że zamarza w niskiej temperaturze. Okazało się, że biopaliwo z jatropy zamarza w niższej temperaturze niż benzyna.

Przez większość roku 2008 ceny ropy na międzynarodowym rynku utrzymywały się na wysokim poziomie, a naukowcy na gwałt poszukiwali nowych źródeł paliwa, głównie dla najszerszej rzeszy użytkowników – milionów samochodów jeżdżących po drogach świata.

Grzybodiesel

Dwaj amerykańscy inżynierowie udowodnili, że do produkcji benzyny, oleju napędowego, a nawet benzyny lotniczej można będzie wykorzystać... cukier z odpadów rolniczych. Dalsze prace, które potrwają jeszcze kilka lat, będą szły w kierunku opracowania metody uzyskiwania benzyny z węglowodanów na skalę przemysłową, aby w przyszłości do produkcji paliwa można było wykorzystywać nie tylko odpady przemysłu spożywczego, ale także rośliny, które dzisiaj traktujemy jak chwasty. Jedną z nich mogłoby być popularne w Ameryce Północnej i Środkowej proso rózgowe, chętnie hodowane jako roślina ozdobna przez miłośników ogródków przydomowych. INEOS, jeden z największych koncernów chemicznych na świecie, zapowiedział produkcję biopaliwa ze... śmieci komunalnych i przemysłowych odpadów organicznych. Firma opracowała technologię produkcji etanolu na wielką skalę. Według Petera Wiliamsa z INEOS etanol uzyskiwany z tego źródła, stosowany w paliwach, pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 90 proc. niż ma to miejsce w przypadku paliwa z ropy naftowej.

Z tony suchych odpadów będzie można wyprodukować 400 litrów etanolu, który może być dodawany do tradycyjnego paliwa z ropy naftowej lub całkowicie je zastąpić.

W listopadzie magazyn „Microbiology” opublikował informacje o odkryciu w Ameryce Południowej gatunku grzybów, które w procesie przemiany materii produkują podstawowe składniki ropy naftowej. – Dzięki tym organizmom możemy otrzymać najbogatsze źródło paliwa – powiedział Gary Strobel z Uniwersytetu Montany, odkrywca grzybów. Już za kilka lat wielkie powierzchnie zajęte pod uprawę roślin, z których wytwarza się biopaliwo, można zwolnić pod produkcję żywności, a grzyby uprawiać na skalę przemysłową w podobny sposób, jak wytwarza się drożdże piekarskie.

żródło: Rzeczpospolita