reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Miasta prywatyzują spółki komunalne


06 stycznia 2009

Kryzys gospodarczy zaczyna wpływać na plany inwestycyjne miast. Obawiając się trudności z finansowaniem infrastruktury, zaczynają poszukiwać nowych źródeł gotówki. I często nie widzą innej możliwości niż sprzedaż komunalnych firm.

Warszawa przygotowała listę aż dziesięciu przedsiębiorstw, które są przewidziane do prywatyzacji. Największe z nich to Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z majątkiem przewyższającym 1 mld zł.

— Przygotowujemy się do wyboru w trybie przetargowym podmiotu, który przygotuje analizę przedprywatyzacyjną SPEC – informuje Tomasz Andryszczyk, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.W planie budżetu na 2010 r. są już zapisane wpływy z transakcji – ok. 0,5 mld zł. Ostrożne szacunki wynikają m.in. z tego, że radni mogą się nie zgodzić na sprzedaż całego pakietu akcji należących do miasta.

Warszawa planuje także sprzedaż Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego i firm deweloperskich, ale to będzie zależało od sytuacji na rynku nieruchomości. – W przyszłości planujemy także prywatyzację Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania – dodaje Tomasz Andryszczyk.

Także Kraków będzie w tym roku poszukiwał dodatkowych funduszy w prywatyzacji. – Mamy plany budowy dróg i stadionów na Euro 2012, hali wielofunkcyjnej i wiele innych inwestycji. Trzeba się zastanowić, jak sfinansować te wszystkie projekty – mówi Kajetan d’Obyrn, szef Komisji Budżetowej Rady Miasta Krakowa.

Radni proponują prezydentowi Krakowa, by opracował nową strategię dla Krakowskiego Holdingu Komunalnego – przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za gospodarkę ciepłem, wodą i odpadami, którego przychody wynoszą ok. 0,9 mld zł. Rozważana jest prywatyzacja poprzez giełdę lub poszukiwania inwestora branżowego, który objąłby pakiet mniejszy niż 50 proc.

Bydgoszcz jest zdeterminowana, by sprzedać Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. W Opolu odżył temat pozbycia się akcji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny – firmy o przychodach 154 mln zł, w której miasto ma 53 proc. akcji. Ministerstwo Skarbu Państwa w przyszłym roku planuje komunalizację Ciepłowni Łańcut. Spółki ciepłownicze czekają nowe inwestycje związane z wymogami pakietu klimatyczno-energetycznego UE, dlatego miasta chętnie będą się pozbywały udziałów w nich. – Prywatyzacja sektora komunalnego to być może remedium na kłopoty finansowe, ale czy znajdzie się chętny? – zastanawia się Bogusław Regulski, wiceprezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Eksperci potwierdzają, że przedsiębiorstwa zainteresowane uczestniczeniem w komunalnych przetargach prywatyzacyjnych mogą mieć problem ze zdobyciem finansowania. – Z całą pewnością skończy się czas bezrefleksyjnej walki w przetargach o udział w rynku ciepłowniczym. W ostatnich latach byliśmy świadkami czasami irracjonalnej wyceny spółek z tej branży z punktu widzenia przyszłych zysków – uważa Jarosław Zysnarski, prezes firmy doradczej Doradca Consultants.

Jego zdaniem miastom trudniej będzie pozyskać inwestorów dla swoich prywatyzacji. Przykładem jest choćby Gniew, który przygotował bardzo ciekawy projekt prywatyzacji zamku, ale inwestor, na którego najbardziej liczył, nie złożył oferty.

źródło: Rzeczpospolita