reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Nowy PO na rzecz infrastruktury i środowiska


15 grudnia 2008

Danuta Hübner, komisarz UE ds. polityki regionalnej 15 grudnia zainauguruje program operacyjny dla Polski na rzecz infrastruktury i środowiska, finansowany przez politykę spójności Unii Europejskiej.

Program ten obejmuje inwestycje w wysokości niemal 28 mld EUR i jest tym samym największym tego rodzaju programem w historii UE. Oczekuje się, że takie skoncentrowanie zasobów wpłynie w istotny sposób nie tylko na Polskę, ale również na całą Europę.

„Innowacje i przedsiębiorczość rozwijają się intensywniej w regionach dysponujących nowoczesną i skuteczną infrastrukturą transportową, energetyczną, edukacyjną i telekomunikacyjną. Nowy program polityki spójności obejmuje wszystkie te czynniki i jest znakomitym narzędziem zwiększania inwestycji w Polsce, szczególnie w czasie, kiedy wszystkie kraje zmagają się z konsekwencjami globalnego kryzysu gospodarczego. Jestem pewna, że Polska wykorzysta to wsparcie mądrze i skutecznie, z korzyścią dla wszystkich swoich obywateli”, powiedziała komisarz Hübner przed ceremonią.

Nowy program promuje inwestycje w sześciu sektorach kluczowych dla zwiększania konkurencyjności i osiągania zrównoważonego wzrostu gospodarczego: środowiska, transportu, energii, szkolnictwa wyższego, kultury i zdrowia. Wsparcie finansowe będzie pochodziło z Funduszu Spójności (22,1 mld EUR) oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (5,8 mld EUR).

W sektorze środowiska inwestycje przyczynią się do:

- wsparcia przedsiębiorstw w spełnianiu europejskich norm ochrony środowiska,
- zachowania bioróżnorodności i obszarów chronionych,
- poprawy systemów gospodarowania odpadami i ściekami.

Wsparcie w sektorze transportu dotyczyć będzie:

- rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, w tym linii kolejowej E65, łączącej Gdańsk z Republiką Czeską i Słowacją,
- modernizacji i rozwoju infrastruktury drogowej we wschodniej Polsce,
- wspierania transportu multimodalnego, śródlądowych dróg wodnych oraz inteligentnych systemów transportu,
- promowania przyjaznego środowisku transportu (specjalny przydział środków w wysokości 7,6 mld EUR z Funduszu Spójności).

Dzięki inwestycjom UE możliwa będzie modernizacja 1570 km linii kolejowych, budowa 640 km autostrad i ponad 2220 km dróg ekspresowych oraz rozbudowa ośmiu głównych portów lotniczych.

Dodatkowo oczekuje się zbudowania lub odnowienia 120 instytucji edukacyjnych i 31 centrów kultury oraz modernizacji 160 ośrodków opieki zdrowotnej.

Program umożliwi także Polsce osiągnięcie celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Będzie wspierał działania zwiększające efektywność energetyczną, promujące wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii oraz inwestowanie w trwałe systemy transportowe. Inwestycje w sektorze energetycznym powinny przynieść wynik w postaci 690 MW dodatkowej mocy elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Na ceremonii w Warszawie obecni będą polscy ministrowie odpowiedzialni za wdrażanie polityki spójności (ministrowie rozwoju regionalnego, środowiska, infrastruktury, gospodarki, kultury i dziedzictwa narodowego, zdrowia oraz edukacji).

Kontekst

Polska jest największym beneficjentem inwestycji UE w ramach polityki spójności na lata 2007-2013. Otrzyma w sumie 67,3 mld euro, czyli 19,4% wynoszącego 347 mld EUR budżetu przeznaczonego dla całej UE.

Wysoka jakość administracji, sprawne tworzenie i wybór projektów oraz ścisłe przestrzeganie prawa UE to kluczowe czynniki w skutecznym opracowywaniu i wdrażaniu w Polsce polityki spójności.

Więcej informacji:

Zob. streszczenie programu MEMO/07/574
http://www.pois.gov.pl
http://ec.europa.eu/regional_policy/atlas2007/poland/index_pl.htm