reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Szkolenia z natury


19 listopada 2008

W 1200 gminach przeprowadzone zostaną szkolenia specjalistyczne dotyczące obszarów Natura 2000. „Chcemy odpowiadać na pytania samorządów, wyjaśniać wątpliwości” - powiedział Maciej Trzeciak, wiceminister środowiska.

Chronione obszary przyrody Natura 2000 mają docelowo objąć 21-22 proc. kraju. Nastąpi więc istotny wzrost w stosunku do obecnego zasięgu sieci, który stanowi ok. 16 proc. terytorium Polski. Projektowanie obszarów, kończące budowanie sieci, ma się zakończyć na początku 2009 r.

„Niezbędnym elementem wyznaczania obszarów są konsultacje społeczne. Samorząd terytorialny na poziomie gmin musi być bardzo ważnym partnerem w rozmowach” – podkreślił wiceminister Trzeciak. Dlatego celem szkoleń jest rozpoczęcie dialogu z samorządami o przyczynach, konsekwencjach i korzyściach wynikających z faktu włączenia gminy do sieci Natura 2000.

Tymczasem obszary Natury wyznaczane są od 2004 roku, a reakcje gmin nadal są bardzo różne.
„Chociaż wyznaczanie sieci Natury 2000 ma kilkuletnią historię, Ministerstwo Środowiska nie może pochwalić się dobrymi praktykami w zakresie właściwego komunikowania się z gminami. W efekcie gminy, nie mając dostatecznej wiedzy, negatywnie odnoszą się do Natury 2000, obawiają się złożonych procedur” – dodał wiceminister.

Dla wielu samorządów Natura 2000 niestety wciąż mylnie kojarzy się z wpływem na tempo rozwoju gospodarczego. Podczas prowadzony konsultacji społecznych rady gmin na ogół podejmowały uchwały negatywnie opiniującą projektowane obszary Natura 2000. Wyjaśnienie tych kwestii i zmiana nastawienia gmin to w opinii resortu środowiska cel nadrzędny szkoleń.

Spotkania z samorządowcami mają być prowadzone z odpowiednim wyprzedzeniem i z pełnym dostępem do informacji. Szkoleniami będą objęte gminy, na terenie których występują siedliska przyrodnicze i gatunki, dla których zaprojektowano nowe obszary oraz gminy już włączone do sieci, których granice będą podlegać korekcie granic. Jak wyjaśnia resort, podstawą wyznaczania nowych obszarów i korekty już zgłoszonych są dane i informacje uzyskane podczas inwentaryzacji przyrodniczej zapoczątkowanej w 2006 r

Konsultacje mają też wyjaśnić samorządom, jakie będą uwarunkowania ich działań w efekcie powołania Generalnej i Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska z dniem 17 listopada br.

Szkolenia przeprowadzi Regionalne Centrum Ekologiczne na Europę Wschodnią i Środkową. Jest to organizacja międzynarodowa, która zajmuje się edukacją i szkoleniami. Obecnie kończy przygotowanie harmonogramu spotkań.

Jak będą przebiegać szkolenia? W każdym województwie odbędzie się kilka spotkań, w zależności od ilości powoływanych i korygowanych obszarów. Spotkań będzie w sumie 70 i weźmie w nich udział ok. 2500 uczestników. Mają się zakończyć w grudniu tego roku.

Do szkoleń wytypowano około 1200 gmin z terenu całego kraju. Do każdej gminy będą wysłane zaproszenia dla dwóch osób, jednak do danej jednostki należy decyzja, czy w szkoleniu weźmie udział wójt, burmistrz, prezydent, przewodniczący rady, czy osoby zajmujące się w urzędzie ochroną przyrody. Szkolenia będą bezpłatne.

Szkolenia będą jednodniowe. Będą w nich uczestniczyć przyrodnicy bezpośrednio zaangażowani w projektowanie obszarów Natura 2000 a także inni specjaliści – podkreślił Maciej Trzeciak.

Podczas szkoleń gminy będą miały okazję wypowiedzieć się, co sądzą na temat programu Natura 2000, przedstawić swoje obawy, wątpliwości i oczekiwania. „Na tej podstawie będziemy prowadzić dalszą współpracę. Jeżeli dana gmina będzie np. zainteresowana aspektami prawnymi Natury 2000, zorganizujemy takie szkolenie. Jeżeli będzie większe zainteresowanie zarządzaniem obszarami, to postaramy się spełnić te konkretne oczekiwania” – zapewnił wiceminister środowiska.


Źródło: www.samorzad.pap.pl

« powrót