reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Gminy na czysto


24 października 2008

Posłowie postanowili rozwiązać problem gospodarki odpadami komunalnymi. Projekt ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ma m.in. umożliwić gminom przejęcie strumienia odpadów komunalnych.

Art. 6 projektowanej ustawy zakłada, że gminy, w drodze uchwały, będą mogły przejmować wykonywanie działań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości lub opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych stając się dysponentem odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych powstających na terenie gminy.

Jak zapewniają autorzy projektu powyższa zmiana usunie bariery towarzyszące procesowi inwestycyjnemu w zakresie powstawania nowoczesnych instalacji do odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych (chodzi m.in. o budowę sortowni, kompostowni i spalarni śmieci) oraz umożliwi gminom prowadzenie racjonalnej i nowoczesnej gospodarki odpadami.

„Dotychczas samorządy nie mogły wykorzystać środków na budowę infrastruktury gospodarki odpadami komunalnymi, gdyż strumień odpadów komunalnych przejęły firmy przewozowe, które nie zawsze były zainteresowane zmniejszeniem kubatury odpadów umiejscawianych na wysypiskach śmieci. Najlepszym przykładem na to jest to, iż w latach 1996 – 2007 zmniejszenie ilości odpadów ulegających biodegradacji zmniejszyła się jedynie o 2 proc.” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Projekt zmian w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach ma być odpowiedzią na oczekiwania przedstawicieli samorządów gminnych, którzy od lat opowiadają się za zupełnie nowymi uregulowaniami prawnymi, które by pozwoliły im na przejęcie strumienia śmieci. Tym bardziej, iż w innych krajach UE dysponentami strumienia śmieci są właśnie samorządy. One to decydują nie tylko o czystości, ale także o zagospodarowaniu odpadami.

źródło: Serwis Samorządowy PAP