reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Rekopol Organizacja Odzysku S.A zaprasza do udziału w II Edycji Konkursu Szklanego


13 października 2008

Celem konkursu jest promowanie selektywnej zbiórki szkła opakowaniowego, poprzez nagrodzenie najlepszych polskich systemów zbiórki tego surowca osiągających stały, coroczny wzrost pozyskiwanego tonażu szkła.

 


 

 

To jak potrzebna jest promocja segregacji odpadów obrazują dane według których w Polsce zbiera się rocznie 8,91 kilogramów odpadów opakowaniowych w przeliczeniu na mieszkańca, podczas gdy w Wielkiej Brytanii są to 103 kilogramy, Norwegii 80,5 kilograma, a Republice Czeskiej 48,9 kilograma. Statystyczny Polak „produkuje” roczne 27 kilogramów opakowań szklanych, zbierane jest ok. 6,5 kilograma w przeliczeniu na osobę, podczas gdy powinno się odzyskiwać 11 kilogramów tego surowca. W związku, z tym wniosek nasuwa się sam – grozi nam niezrealizowanie obowiązku i kary w wysokości od kilku do kilkudziesięciu tysięcy Euro za każdy dzień opóźnienia w realizacji obowiązku!

Najliczniejszą grupą odpadów opakowaniowych są opakowania szklane – szacuje się, iż na polski rynek w 2008 roku wprowadzonych zostanie ok. 1.100 tys. butelek i słoików, a liczba ta będzie rosnąć z roku na rok. Obowiązkowy poziom recyklingu opakowań szklanych, wynikający z polskiego prawa, a zgodny z dyrektywami unijnymi kształtuje się na poziomie 39 % i będzie wzrastał w kolejnych latach aż do osiągnięcia 60 % w 2014 roku*. Niestety system selektywnej zbiórki szkła, jak i pozostałych odpadów opakowaniowych w Polsce pozostawia wiele do życzenia. W prawdzie są gminy, w których wskaźnik efektywności zbiórki selektywnej przekracza 20 kilogramów na osobę jednak są to nieliczne przypadki. W wielu gminach wskaźnik ten jest niższy niż wymagane 11 kilogramów na mieszkańca. Są również niestety gminny w których system selektywnej zbiórki odpadów praktycznie w ogóle nie istniej a istnieje również margines w ramach, którego system ten nie funkcjonuje. Wpływa na to wiele czynników, do których można zaliczyć m. in.:

- niewystarczający poziom świadomości i wiedzy dotyczącej selektywnej zbiórki odpadów zarówno wśród społeczeństwa jak i decydentów;

- niesprawność systemu egzekwowania przepisów prawa;

- braki w infrastrukturze takie jak niewystarczająca ilość pojemników i worków do selektywnej zbiórki odpadów;

Rekopol Organizacja Odzysku S.A. jest podmiotem, który realizuje ustawowe obowiązki przedsiębiorców w zakresie recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych**. Od początku swej działalności przykładamy dużą wagę do budowy sprawnego systemu selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych. Działamy na zasadzie non – profit, co w praktyce oznacza współtworzenie systemu selektywnej zbiórki odpadów w ponad 900 gminach. Za niezwykle istotne uznajemy podejmowanie działań edukacyjnych zmieniających nawyki i budujących świadomość społeczeństwa. Przykładem naszego zaangażowania jest organizacja II Edycji Konkursu Szklanego.

Konkurs będzie trwał od 1 października bieżącego roku do 30 września 2009 r. Mogą w nim uczestniczyć podmioty prowadzące zbiórkę selektywną i/lub odzysk ze składowisk i/lub sortowanie odpadów komunalnych, będący:

- Zakładami Gospodarki Komunalnej,

 - Związkami Gmin,

- innymi Podmiotami Gospodarczymi zbierającymi odpady opakowaniowe ze szkła.

Uczestnicy mogą brać udział w jednej z dwóch kategorii:

1) Obecni Partnerzy (podmioty, które posiadają umowę z Rekopolem dotyczącą współpracy w zakresie selektywnej zbiórki i odzysku odpadów opakowaniowych od co najmniej 2005 r.)
2) Nowi Partnerzy (podmioty, które rozpoczęły współpracę z Rekopolem w okresie od 1 stycznia 2008 r. do dnia 30 września 2009 r.).

W tym roku dla zwycięzców została przeznaczona pula nagród przekraczająca kwotę 130 000 zł., która z pewnością pomoże wciąż doskonalić działalność zwycięskich podmiotów. Mamy nadzieję,
że kolejny organizowany przez nas konkurs przyczyni się do ulepszenia systemu, a tym samym wzrostu poziomu recyklingu i odzysku szkła opakowaniowego.

* Wynika to z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku w sprawie rocznych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych (Dz.U. 109 Poz. 752) wprowadzającego poziom odzysku i recyklingu na lata 2008 – 2014.

** Obowiązki te zostały nałożone na przedsiębiorców przez ustawę z dnia 11 maja 2001r. O obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.

Gorąco zapraszamy do udziału.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajdą Państwo na stronie internetowej: www.rekopol.pl.