reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Co czwarty mieszkaniec dużego miasta segreguje śmieci


26 września 2008

Zaledwie co czwarty mieszkaniec dużego miasta segreguje śmieci, choć większość uważa, że jest to bardzo ważne i potrzebne. Winni temu jesteśmy my sami, ale też gminy, w których ekologicznych pojemników na śmieci jest coraz mniej - pisze "Metro".

Zależy nam na środowisku i uważamy, że trzeba je chronić. Ale raport "Moda na ekologię" o proekologicznych zachowaniach Polaków opublikowany przez Pracownię Badań Społecznych i On Board PR pokazuje, że to tylko deklaracje.

Z badań wynika, że aż 82% z nas segreguje śmieci, 30%, że zrezygnowało z foliówek, a 25% stosuje opakowania wielorazowego użytku (np. słoiki). Ale to pozory. Na pytanie, czy robimy tak zawsze, "tak" odpowiada tylko 35% pytanych. Najchętniej dzielą odpadki rolnicy i przedstawiciele kadry kierowniczej (49%), najmniej chętnie gospodynie domowe i niewykwalifikowani robotnicy. Najgorsze jest to, że w miastach, gdzie śmieci jest najwięcej, sortuje je codziennie tylko 22% pytanych. Na wsi dwukrotnie więcej.

Kłopot z sortowaniem polega też na tym, że w miastach nie ma często jak oddzielać śmieci, bo pojemników na odpady ubywa. W Krakowie urzędnicy specjalną uchwałą wprowadzili w lecie obowiązek segregowania odpadów. Efekt? Prawie wszystkie firmy wywożące odpady podwyższyły ceny za dostarczenie i odbieranie pojemników do selektywnej zbiórki. Nie możemy zmusić firm, by odbierały posegregowane odpadki za darmo - twierdzi Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy Krakowskiego Zarządu Komunalnego.

Autorom raportu udało się jednak znaleźć gminy, gdzie segregacja śmieci jest wzorcowa. W podwarszawskich Markach mieszkańcy dostają specjalne torby do tego celu, a podzielone śmieci wywożone są za darmo. Podobnie jest w Łukowie i Sopocie. Dlaczego w tych miejscach się udało? Z powodu pieniędzy.

Według unijnego prawa do 2010 roku na wysypiska ma trafiać nie więcej niż 75% śmieci, a w 2020 roku już tylko 35%. Reszta ma być posegregowana, poddana recyklingowi. Jeśli to się nie uda, gminy zapłacą gigantyczne kary. Czy czarnego scenariusza można uniknąć? Dziś wyrzucamy bezpowrotnie aż 95% odpadów - podkreśla "Metro".

źródło: e-metro.pl