reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Biodegradowalne piłki golfowe


25 września 2008

Jako bardzo interesujący przykład zastosowania biodegradowalnych tworzyw – zarówno bazujących na surowcach odnawialnych jak i tych syntetycznych, chcemy zaprezentować takie wyroby z nich jak biodegradowalne piłki i kołeczki. Kołeczki standardowo są produkowane z drewna bądź z tworzywa sztucznego nieulegającego rozkładowi. Biodegradowalne kołeczki mają głównie za zadanie zmniejszenie powstających w ten sposób śmieci i ilości wycinanych drzew, gdyż być może nie stanowią one problemu w skali jednego pola golfowego, ale rocznie zużywanych jest na świecie 2 miliardy !!!, samych tylko drewnianych, kołków – i można powiedzieć że to dużo drzew. Ideą producenta było zastąpienie ich materiałem, który nie tylko się rozkłada, ale także bazuje na roślinnych surowcach odnawialnych. Ktoś może stwierdzić, że także drewno do takich należy, zgoda, ale jednak potrzebne jest kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, aby drzewo osiągnęło takie rozmiary umożliwiające przerobienie je na kołek. A w przypadku odnawialnych surowców roślinnych mówimy zaledwie o rocznym cyklu.
 
Firma Eco Golf (www.ecogolf.com), jest producentem dwóch rodzajów kołeczków, noszą one nazwy Endurance oraz Eco Tee2Green (T2G). Endurance produkowane są z blendy żywicy kompozytowej i skrobi. Ich rozkład następuje w ciągu 12 miesięcy w kompoście, a w gruncie jest to już wyraźnie dłużej – bo 36 do 48 miesięcy. Kołki Endurance mają wyraźnie większą trwałość od kołków T2G. Do produkcji tych drugich firma Eco Golf zastosowała najnowsze rozwiązania w dziedzinie tworzyw biodegradowalnych, tzw. materiały nowej generacji i T2G ulega rozkładowi biologicznemu w czasie 60 dni w kompoście a w gruncie w ciągu 12 miesięcy. Niestety firma nie podaje, jakie biotworzywo zostało wykorzystane do produkcji kołeczków T2G, jedynie wiadomo, że jest to żywica bazująca na kukurydzy.

Biodegradowalne piłki golfowe produkowane są przez firmę Eco Golf Balls (www.ecogolfballs.com), dystrybutorem także jest Eco Golf. Piłki produkowane są w 75% z poli alkoholu winylowego stopniu polimeryzacji wynoszącym 1700 - 1800 i stopniu zhydrolizowania 86 – 99%. Resztę dodatków stanowią plastyfikatory i dodatki organiczne. Wszystkie surowce zastosowane do ich produkcji są biodegradowalne. Nie ma w nich żadnych związków metali ciężkich i toksycznych. Piłki te są rozpuszczalne w wodzie, gdzie mikroorganizmy powodują ich przemianę do dwutlenku węgla i wody. Ich rozkład następuje w ciągu kilkudziesięciu godzin. Ideą opracowania technologii produkcji biodegradowalnych i wodorozpuszczalnych piłek golfowych było zagrożenie, jakie stanowią tradycyjne piłki golfowe dla zwierząt morskich a także dla ryb morskich i rzecznych. Piłki Eco Golf Ball są rozpuszczalne zarówno w słonej wodzie morskiej jak i w słodkiej, nie pozostawiają żadnych toksyn w  wodzie i nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla zwierząt i ryb wodnych, nawet w przypadku, gdy zostaną przez nie zjedzone.

źródło: tworzywa.pl