reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Sprzątanie Kampinoskiego Parku Narodowego


19 września 2008

W ramach akcji Sprzątanie świata dzieci biorące udział w programie *Żyj, poznawaj, rozwijaj się* prowadzonego na warszawskim Targówku posprzątały dzisiaj Kampinoski Park Narodowy.

Mimo nie zapowiadającej się zbyt dobrze pogody rankiem pod szkołami podstawowymi nr 58, 275, 277 i 285 zgromadziły się grupki dzieci chętnych i gotowych by posprzątać świat. Najmłodsi uczestnicy naszej wyprawy mieli pięć lat, najstarsi aż dwanaście.

Autokary zawiozły naszych dzielnych śmiałków do Palmir na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie do grupy dołączyli też wolontariusze z HSBC Bank Polska. Wszyscy ochoczo zabrali się do oczyszczania wyznaczonego terenu - maluchy z zerówki z pierwszej klasy ze szkół 275 i 285 sprzątały okolice parkingu, a starsi otrzymali zadania specjalne, w których nierzadko musieli nurkować w krzakach czy dołach.

Znaleźliśmy różne dziwne śmieci od wysp petów wyrzucanych z samochodów po prawie wszystkie części garderoby i różne inne niespodzianki - ale o tym wiecej w galerii.

Po powrocie na parking dzieci mogły dać odpocząć mięśniom, ale tym razem musiały wytężyć mózg, mierząc się z pytaniami typu *jak nazywa się żona jelenia?*  lub *co robimy ze zużytymi bateriami?* w mini konkursie ekologicznym. Najlepsi otrzymali w nagrodę domowe zgniatarki do plastikowych butelek i puszek. (A czy Ty potrafiłbyś wymienić pięć gatunków drzew iglastych?).

Jak wiadomo, po wysiłku każdemu należy się regeneracja - przejechaliśmy więc kilka kilometrów dalej na polanę na której już czekało na nas ognisko gotowe żeby upiec na nim kiełbaski. Tutaj ćwiczyliśmy sztukę *niezwęglania* chleba i *niespadania kiełbasy do ognia*. W miarę jak żołądki zapełniały się kiełbasą pachnącą ogniskiem i lasem, na twarzach pojawiał sie coraz szerszy uśmiech. I z tym właśnie szerokim uśmiechem dzieci wsiadły do autokarów i odjechały do domu. A las pozostał czystszy...

Serdeczne dziękujemy wszystkim dzieciom, paniom nauczycielkom, panu podleśniczemu Krzysztofowi Baranowskiemu i Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu oraz prężnej załodze wolontariuszy z Banku HSBC Polska! Szczególnie dziękujemy IKEA Targówek za podarowanie nagród w konkursie oraz firmy P&G dzięki której wycieczka mogła się odbyć.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii!

Sprzątanie odbyło się w ramach programu edukacji dla zrównoważonego rozwoju na Targówku *Żyj, poznawaj, rozwijaj się* prowadzonego przez Fundację Nasza Ziemia we współpracy z Urzędem Dzielnicy Targówek i firmą Procter & Gamble.

Obrazek