reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Pieniądze z torby dla marszałka


04 września 2008

20 groszy od każdej torebki foliowej w ramach tzw. opłaty recyklingowej - to propozycja Ministerstwa Środowiska zawarta w projekcie ustawy o opakowaniach. Pieniądze te mają trafiać do urzędów marszałkowskich z przeznaczeniem na selektywną zbiórkę odpadów oraz edukację ekologiczną.

Opłata recyklingowa ma obowiązywać od 1 stycznia 2010 roku.

Wprowadzi ją art. 44 Ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z dnia 18 sierpnia 2008 r. Projekt ustawy znajduje się obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych.

Opłatę będą pobierały sklepy, a uzyskane pieniądze będą trafiały na specjalne konta urzędów marszałkowskich.

Zebrane fundusze byłyby przeznaczane na organizację systemu selektywnej zbiórki odpadów oraz na edukację ekologiczną w tym zakresie.

Przepis nie dotyczyłby wszystkich toreb foliowych. Minister Środowiska może określić, w drodze rozporządzenia, rodzaje produktów, które będą mogły być pakowane w torby foliowe (ze względu na właściwości tych produktów i wymagania w zakresie warunków higieniczno-sanitarnych). Za te foliówki opłata nie będzie pobierana.

W opinii Ministerstwa takie rozwiązanie będzie kompromisowe, powinno też skłonić klientów sklepów do stosowania toreb wielokrotnego użytku.

"Naszym zdaniem klient, który będzie miał alternatywę dotyczącą wyboru produktu jednorazowego za dwadzieścia groszy i nieco droższego produktu wielokrotnego użytku, wybierze ten drugi, co ograniczy ilość powstających odpadów opakowaniowych z tworzywa sztucznego - a o to twórcom ustawy przede wszystkim chodzi. Mamy nadzieję, że jeśli torebki będą płatne, każdy się zastanowi dwa razy zanim sięgnie po następną "foliówkę""- wyjaśnia resort.

Projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi

źródło: Serwis Samorządowy PAP