reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Samorządowe problemy z kanalizacją


03 września 2008

Ponad 400 planowanych przez samorządy inwestycji kanalizacyjnych nie spełnia wszystkich wymogów w zakresie efektywności ekologicznej oraz ma nienajlepsze wskaźniki amortyzacji – wynika z zestawienia opracowanego przez Krajowy Zarząd Gospodarki Komunalnej.

Część z tych projektów może mieć spore trudności z uzyskaniem dofinansowania ze środków zewnętrznych, w tym z funduszy unijnych.

Zestawienie przygotowano na podstawie informacji przekazanych przez samorządy na potrzeby kolejnej aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, nad którą prace rozpoczęto w ubiegłym roku.

KPOŚK zawiera wykaz aglomeracji oraz wykaz niezbędnych przedsięwzięć w zakresie budowy i modernizacji zbiorczych sieci kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków komunalnych. Program służy przede wszystkim wdrożeniu dyrektywy 91/271/EWG zobowiązującej państwa członkowskie UE do budowy systemów kanalizacyjnych we wszystkich aglomeracjach powyżej 2 tys. RLM (równoważnej liczy mieszkańców). Polska ma spełnić te wymogi do końca 2015 r.

- Znalezienie się na listach KPOŚK jest informacją o tym, które przedsięwzięcia należy zrealizować aby wypełnić nasze zobowiązania traktatowe – wyjaśnia Wojciech Nasiłowski z Departamentu Inwestycji i Nadzoru Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. - KPOŚK nie jest programem kanalizowania gmin – dodaje.

Jego zdaniem jednostki finansujące dany projekt kanalizacyjny biorą proste przełożenie - jeśli ktoś jest w KPOŚK to jego projekt jest poddawany dalszej ocenie. Jeśli nie, oznacza to, że przedsięwzięcie nie jest zasadne i są ważniejsze sprawy do dofinansowania. - KPOŚK jest sitem, które robi wstępną selekcję i krzewi świadomość problemów gospodarki ściekowej i konieczności ich rozwiązania – tłumaczy Nasiłowski.

Jak zaznacza wyłączone z Programu są tylko te aglomeracje, które nie zostały wyznaczone rozporządzeniem wojewody, albo nie chciały, bądź nie przesłały informacji na potrzeby aktualizacji do Krajowego Zarządu Gospodarki Komunalnej.

Projekt aktualizacji KPOŚK zawiera trzy tabele:
- arkusz „Polska do dofinansowania”,
- efekt ekologiczny,
- wskaźnik amortyzacji.

Arkusz „Polska do finansowania” zawiera aglomeracje, które przekazały wszystkie informacje o swoich projektach, i które po weryfikacji uznano za w pełni uzasadnione.

W zakładce „efekt ekologiczny” znalazły się przedsięwzięcia, w których stwierdzono pewne nieścisłości. Zdaniem Wojciecha Nasiłowskiego polegają one m.in. na niedostosowaniu możliwości przerobowych oczyszczalni do rzeczywistych potrzeb mieszkańców. Z niektórych informacji przesłanych przez samorządy wynika, że projektowana oczyszczalnia nie będzie w stanie obsłużyć nawet połowy RLM-ów wyznaczonych w rozporządzeniu wojewody ustanawiającym aglomerację.

W zakładce „wskaźnik amortyzacji” znalazły się aglomeracje, które spełniają efekt ekologiczny, jednak koszty amortyzacji projektowanej sieci kanalizacyjnej są zbyt wysokie. Oznacza to, że sieci nie będzie można utrzymać z opłat wnoszonych przez mieszkańców.

Jak podkreśla Nasiłowski to, że aglomeracja znalazła się w arkuszu „efekt ekologiczny” czy też „wskaźnik amortyzacji” nie oznacza wcale, że samorząd jest wyłączony z możliwości ubiegania się o środki unijne. Jest to pewna informacja, ostrzeżenie, że projekt zawiera nieścisłości, które na etapie wnioskowania o dofinansowanie mogą zdecydować o tym, że projekt po prostu się nie obroni.

W ciągu kilku najbliższych dni Krajowy Zarząd Gospodarki Komunalnej opublikuje najnowszą wersję projektu aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, który trafi do konsultacji międzyresortowych i społecznych. Najnowszy projekt uwzględni wszystkie poprawki i niedociągnięcia oraz informacje od gmin, które przekazały dane aktualizacyjne z opóźnieniem.

Projekt aktualizacji KPOŚK jest dostępny na stronie: www.kzgk.gov.pl

źródło: Serwis Samorządowy PAP