reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Czysto jak w Japonii


02 września 2008

Niewielka japońska osada rzuciła wyzwanie światu: chce być pierwszym ludzkim skupiskiem na Ziemi, które w ogóle nie wytwarza odpadków. Mieszkańców ogarnął szał recyklingu.

Jeszcze niedawno życie w Kamikatsu kręciło się wokół zbiorów ryżu i liczby turystów, którzy przyjeżdżali, aby zanurzyć się w energetyzującym gorącym źródle. Teraz ta wioska, położona w gęsto poroś­niętych lasem górach na wyspie Sikoku w południowo-zachodniej Japonii, ma nową obsesję – śmieci. Od 2003 roku dwa tysiące mieszkańców Kamikatsu bierze udział w niespotykanym dotychczas eksperymencie ekologicznym. Jeśli odniesie on sukces, to śmieciarze z całego kraju będą musieli poszukać sobie innej pracy. Japońskie mieszczuchy wymigujące się od dzielenia śmieci na artykuły łatwopalne i niepalne czy na butelki i puszki powinny co prędzej przyjrzeć się rodakom z Kamikatsu.


Duch ekowojownika

Najbliższe miasto znajduje się godzinę drogi stąd, Tokio oddalone jest o 600 km. Tutejsi mieszkańcy dzielą śmieci aż na 34 kategorie. Następnie zawożą odpady do centrum recyklingu, gdzie ochotnicy udzielają zdecydowanej, ale grzecznej reprymendy tym, którzy zapomnieli zdjąć nakrętkę z plastikowej butelki lub opłukać pustą puszkę po piwie. Kamikatsu dąży do tego, aby do 2020 roku stać się pierwszą w Japonii „bezśmieciową” społecznością niekorzystającą ani ze spalarni śmieci, ani z wysypisk. Eksperyment rozpoczął się od biurokratycznego bałaganu: w 2000 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące emisji dioksyn i trzeba było zamknąć dwie okoliczne spalarnie. Kamikatsu nie miało wyboru: musiało zmienić sposób pozbywania się odpadków.

Justin McCurry

źródło: wp.pl

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu "Forum".