reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Bydgoskie Dni Ochrony Środowiska


06 sierpnia 2008

Już po raz drugi z rzędu w Bydgoszczy w dniach 13 i 14 czerwca 2008 r. odbyła się impreza promująca ekologiczny tryb życia w mieście, czyli Bydgoskie Dni Ochrony Środowiska, która organizowana jest przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Obchody rozpoczęły się w piątek 13 czerwca br. o godz. 900 na Starym Rynku. Gościem oficjalnym BDOŚ była pani Mira Stanisławska-Meysztowicz – Prezes Fundacji „Nasza Ziemia”. Początek imprezy uświetnił występ zespołu Hatii, który zaprezentował zaskakującą i transową feerię dźwięków i rytmów wydobywających się między innymi z obiektów recyklingowych z metalu, plastiku i drewna.

Równolegle do imprez odbywających się na Starym Rynku, w Ratuszu toczyło się XVI Forum Ochrony Środowiska pod hasłem „Chroń środowisko – oszczędzaj pieniądze”. Wzięła w nim udział młodzież bydgoskich szkół średnich. Ponadto prezydenci, burmistrzowie i wójtowie powiatu bydgoskiego, a także przedstawiciele Torunia i Gminy Mrocza uczestniczyli w posiedzeniu Metropolitalnego Związku Gmin Bydgoskich, poświęconym wspólnej gospodarce odpadami.

W tym czasie na płycie Starego Rynku trwał konkurs, dla wszystkich chętnych mieszkańców, na zgniatanie butelek na czas, którego celem było nie tylko propagowanie selektywnej zbiórki odpadów, ale także świetna zabawa dla całej rodziny. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. Wokół pomnika dzieci malowały 6 plakatów o wymiarach 3x2 m, które następnego dnia zostały umieszczone na samochodach specjalistycznych uczestniczących w Paradzie Recyklingu. Każdy, kto przyniósł w piątek na Stary Rynek lub w sobotę na wyznaczone osiedla selektywnie zebrane odpady typu plastik, szkło, papier, baterie czy sprzęt elektryczny i elektroniczny, mógł je wymienić na rośliny.

Ponadto odbyły się występy teatru ulicznego Pinezka (klaunada i szczudlarze) oraz Kujawskiej Braci Szlacheckiej z prezentacją broni, strojów, walk i obrzędów Polski Szlacheckiej, a także bicie okolicznościowego żetonu, prezentacja pojazdów recyklingowych z pokazem pracy urządzeń, czy też prezentacja sztuki produkcji papieru czerpanego. Na wszystkich mieszkańców, którzy przyszli w piątek na Stary Rynek czekała niespodzianka – uśmiechnięta kula ziemska, której każdy mógł zasmakować. Była również okazja do poparcia apelu: „Czysta i Zielona Bydgoszcz naszym wspólnym dobrem” i złożenia swojego podpisu w pamiątkowej księdze(zostało złożone 1118 podpisów). Natomiast przez cały czas imprezy na Starym Rynku na scenie były prezentowane przedstawienia zespołów wyróżnionych w konkursie ekologicznym na Małą Formę Sceniczną. Na zakończenie pierwszego dnia obchodów odbył się koncert Majki Jeżowskiej.

W sobotę 14 czerwca przez Bydgoszcz przejechała barwna kolumna pojazdów Parady Recyklingu zatrzymująca się na osiedlach, na których Rady zorganizowały osiedlowe festyny ekologiczne. W paradzie wzięły udział pojazdy specjalistyczne wykorzystywane przez firmy do wywozu odpadów. Na każdym osiedlu, podczas krótkiego postoju wystąpił zespół HATI. Na 6 osiedlach, które przystąpiły do współzawodnictwa o największą ilość zebranych odpadów zostały zorganizowane przez Urząd Miasta punkty wymiany odpadów na rośliny. Mieszkańcy w zamian za przyniesione selektywnie zebrane odpady (opakowania z tworzyw sztucznych, szkła, Al, makulaturę, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) otrzymywali talony, które mogli wymienić na materiały ogrodnicze. W roku 2008 talony obejmowały kwotę 30 tyś. zł. Ilość zebranych odpadów na osiedlach: opakowania szklane-1800 kg, opakowania plastikowe i puszki aluminiowe-1360 kg, makulatura- 3690 kg, baterie- 265 kg, sprzęt elektroniczny i elektryczny- 2800 kg.