reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Baterie nie mogą trafić na wysypisko ani do spalarni


04 sierpnia 2008

Za wyrzucenie zużytej bateryjki do kosza na zwykłe odpady grozić będzie grzywna. Przedsiębiorcy zapłacą też za wprowadzenie takich produktów na rynek

Na prawie każdej baterii przedsiębiorca będzie musiał zamieścić znak informujący, że nie można wyrzucić jej z innymi odpadami (rysunek przekreślonego śmietnika). Trzeba będzie podać też symbol metalu ciężkiego, który znajduje się w ogniwie.

Ministerstwo Środowiska chciałoby, żeby niektóre nowe przepisy ustawy o bateriach i akumulatorach weszły w życie już 26 września (do tego zobowiązuje nas unijna dyrektywa 2006/66/ WE). Na razie jednak ustawa trafi pod obrady rządu i dopiero po sejmowych wakacjach będzie poddana procedurze parlamentarnej.

Edukacja w cenie ogniwa

W porównaniu z pierwotną wersją projektu obniżone zostały nieco (z 2 zł maksymalnie do 1,50 zł) opłaty za każdą wprowadzoną na polski rynek baterię. Z kolei minimalna stawka została określona na 3 gr, a nie na 5 gr. Przepisy dotyczące opłaty mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2010 r.

Z tych pieniędzy ma być prowadzona kampania edukacyjna zachęcająca obywateli do selektywnej zbiórki. Jednak środkami będą dysponować nie przedsiębiorcy, lecz marszałkowie województw.

Odnieść do sklepu

Przewiduje się obowiązek selektywnej zbiórki baterii nie tylko przez firmy czy instytucje, ale i przez mieszkańców. Jeśli ktoś się do tego nie dostosuje, zapłaci grzywnę (zgodnie z kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia wynosi ona od 20 zł do 5 tys. zł). Mieszkańcy uzyskają jednak znacznie lepszy dostęp do punktów zbierania. Baterie można będzie oddać w każdym sklepie, który je sprzedaje (jeśli powierzchnia sprzedaży przekracza 25 mkw.), także w hurtowni, niezależnie od tego, czy ktoś będzie chciał kupić nowe czy nie. Nieodpłatny obowiązek ich przyjmowania będą miały też punkty serwisowe.

Zbiórką dalej będą się mogły zajmować szkoły i instytucje, muszą jednak zawrzeć na piśmie umowę ze zbierającym odpady. Można też będzie oddać baterie czy akumulatory firmie odbierającej odpady komunalne. Projekt nowelizuje w tym zakresie ustawę o porządku i czystości w gminach.

Zebrać 45 procent

Nadal o obowiązku oddania zużytego akumulatora będą musieli pamiętać posiadacze samochodów. Przypomni im o tym 30 – 50-złotowa kaucja. Poza nową opłatą za wprowadzenie przedsiębiorcy tak jak dzisiaj będą wnosić opłatę produktową, jeżeli nie osiągną odpowiednich poziomów zbierania (25 proc. do 26 września 2012 r., a do 26 września 2016 r. 45 proc.). Jeżeli pierwszy poziom nie budzi ich zastrzeżeń (już dziś selektywnie zbiera się kilkanaście proc. takich odpadów), to osiągnięcie drugiego, nawet dopiero w 2016 r., może być problematyczne.

Do tej pory przepisy związane z odzyskiem i recyklingiem baterii znajdowały się w ustawie o opłacie produktowej. Przedsiębiorcy zobowiązani do uiszczania takiej opłaty za niewykonanie recyklingu i odzysku baterii skarżyli się, że są one wyjątkowo niejasne.

– Także w nowym projekcie są wątpliwe przepisy dotyczące zbiórki i magazynowania zużytych baterii i akumulatorów – mówi Joanna Wilczyńska, ekspert z opolskiej firmy Atmoterm SA. – Ponadto nie ma jak ich wyegzekwować. Z kolei zdaniem Joanny Wilczyńskiej jaśniejsze są przepisy dotyczące obowiązków odzysku i recyklingu, a proponowane poziomy dostosowano do możliwości technologicznych.

Źródło: Rzeczpospolita