reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Tylko domy jednorodzinne segregują śmieci


10 lipca 2008

Miał być unikatowy w skali regionu projekt, a jest wielki śmietnik - tak wygląda Pszczyna w dwa miesiące po wprowadzeniu wielkiej segragacji śmieci. Okazało się, że do kontenerów na tzw. odpady mokre trafiają wszystkie śmieci. Sprawa dotyczy głównie blokowisk, ale urzędnicy już zapowiadają: jeśli ludzie nie będą segregować odpadów, opłata za ich wywóz wzrośnie!

System wprowadzony w Pszczynie jest prosty. Każdy mieszkaniec płaci 5 złotych miesięcznie za wytwarzane przez niego śmieci (o wiele mniej, niż za "tradycyjny" wywóz). Tyle samo płaci właściciel willi, lokator komunalnej czynszówki czy mieszkania spółdzielczego. Z tą różnicą, że jedni tę opłatę mają w czynszu, inni płacą do Urzędu Miasta. W zamian właściciele domów dostają 120-litrowy kubeł (dla pięcioosobowej rodziny) i worki na odpady segregowane. Na osiedlach są to kontenery i żółte plastikowe pojemniki na wszystko, co można użyć jako surowiec wtórny. Mieszkańcy mieli segregować makulaturę, szkło białe i kolorowe, metale. Całym systemem zarządza miasto i to ono podpisuje umowę z firmą oczyszczania, a nie każdy właściciel domu indywidualnie.

Na pogłówne od śmieci pszczyniacy zgodzili się w zeszłorocznym referendum. Poprzedziła je kampania informacyjna. Kiedy więc wybiła godzina zero i na początku maja tego roku system ruszył, można było oczekiwać, że Pszczyna stanie się miastem czystym, skończy się era dzikich wysypisk, a także spalania plastikowych butelek, opon, pampersów i innych odpadów w piecach, a miasto będzie wzorem dla innych w regionie, które do segregacji dopiero się przymierzają.

W sołectwach, osiedlach domków jednorodzinnych i małych wspólnotach mieszkaniowych ludzie dość szybko i sprawnie zaczęli sobie radzić z nowymi zasadami.

- Co za problem wrzucić butelkę po napoju do jednego worka, puszkę do innego, a gazety czy kartonowe pudło poskładać jeszcze do innego? Kiedy widzę, że kubeł na mokre śmieci zapełnia się za szybko, ubijam je. Jeśli bym tego nie zrobiła, mogę dostać dodatkowy kubeł, ale za dodatkową opłatą. A po co, skoro dla 4-5 osób 120-litrowy pojemnik naprawdę wystarcza - mówi Sabina Jaromin z Urzędu Miasta, gdzie zajmuje się gospodarką odpadami. Jako mieszkanka też segreguje odpady.

Niestety, obraz osiedla Piastów czy Siedlic taki różowy nie jest. Tutaj widok hałdy śmieci wyrastającej poza kontenery to codzienność.

- Przez lata ludzie byli przyzwyczajeni, że spółdzielnia sprząta osiedle, więc oni mogli śmieci wyrzucać nawet przez okno. Teraz, gdy do kontenera mają trafić śmieci mokre, a reszta do odpowiednich pojemników, część uważa, że ich to nie dotyczy - przyznaje Mirosław Kraus, wiceburmistrz Pszczyny. - A potem, gdy kontenery są przepełnione, są pretensje, interwencje, mieszkańcy znoszą nam zdjęcia śmietników.

Na razie wiceburmistrz wystosował do mieszkańców apel, w którym przypomina, że obecna stawka - 5 złotych od osoby - wyliczona została przy założeniu segregowania odpadów. Ale... - Jeśli to się nie zmieni, opłata wzrośnie - ostrzega Kraus.

źródło: samorzad.pap.com.pl