reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ławki ze śmieci ozdobią Szczecin


14 maja 2008

Powstają m.in. z papieru, zużytej klawiatury od komputera, łańcuchów od sztaplarki. Będzie ich 15. Pod koniec czerwca pojawią się na szczecińskich skwerkach i w parkach. 

"Rzeźbi" je szczecinianka Monika Szpener. Budulcem są w całości odpady: tektura, szklane i plastikowe butelki, metal, a nawet resztki sprzętu elektronicznego. - Chodzi o nadanie śmieciom nowej wymowy - mówi rzeźbiarka. - Ławki będą jedyne w swoim rodzaju. Połączą funkcję artystyczną z użytkową. Staną się małą atrakcją miasta.

Ławki już powstają w jej pracowni. Patrzę na kształty wyłaniające się ze zużytych folderów reklamowych, kółek od wózków, żywicy, folii. Siedzenia z plastikowych butelek są nawet podświetlane.

- Już kończę, trzeba jeszcze tylko wszystko posklejać i będzie gotowe - mówi rzeźbiarka. - Chciałabym, żeby siedziska świeciły na zielono, niebiesko i biało [to kolory nowej marki miasta - przyp. red].

Rzeźbienie z surowców wtórnych nie jest dla artystki nowością. Zna materiał, wie, jak z nim pracować, żeby efekt był estetyczny i ciekawy. - Mam dużo pomysłów - mówi.

Ławki muszą być zabezpieczone przed złą pogodą i zniszczeniem. Trwałe elementy odzyskane ze śmieci są dokładnie myte, papier i tektura - pokrywane specjalną żywicą.

Ławki pod koniec czerwca mają być ustawione m.in. w parku Żeromskiego i na Jasnych Błoniach. Gdzie jeszcze? O tym zadecydują władze miasta. Wiadomo, że będą ustawiane głównie w miejscach monitorowanych, żeby nikt ich nie zniszczył.

Akcja nosi nazwę "15 ławeczek na 15-lecie działalności". To kampania promocyjna firmy Remondis, która świętuje 15-lecie obecności w Szczecinie. Ile ławki kosztują? Surowce wtórne są za darmo, Remondis pokrywa jednak koszty dodatkowych materiałów i folderu ze zdjęciami prac dla artystki. Wysokości autorskiego honorarium firma nie ujawnia.

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin