reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

11 Maja - Dzień Bez Śmiecenia!


08 maja 2008

Śmiecimy każdego dnia – w domu, w pracy, w szkole, na urlopie. Jemy, pijemy, pracujemy – pojawiają się puste butelki, słoiki kartonowe pudełka. Tylko w tym roku w Polsce pojawi się około 3.700 tys. ton odpadów opakowaniowych. Sprasowane i zbelowane, zapakowane na ciężarówki o ładowności 20 ton stworzyłyby linię o długości około 3.500 kilometrów! Poza odpadami opakowaniowymi mamy jeszcze do czynienia z między innymi z odpadami komunalnymi, niebezpiecznymi, odpady z budów i remontów …

Śmiecimy każdego dnia – musimy zatem wiedzieć jak „śmiecić świadomie i z głową” – czyli jak zagospodarować i segregować odpady, tak by stawały się znowu użyteczne.

Pomysł obchodów takiego dnia narodził się wśród młodzieży reprezentującej kilkanaście krajów Europy na międzynarodowym spotkaniu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. Propozycja zgłoszona przez polskich reprezentantów koordynowana jest w Polsce przez Rekopol Organizacja Odzysku S.A., ale współorganizatorami Dnia są również wszyscy akcjonariusze Rekopolu1. Dzień Bez Śmiecenia organizowany jest w Polsce po raz drugi.

Co będzie się działo 11 maja?
Dzień bez Śmiecenia, czyli nie produkujemy tysięcy plakatów, ulotek, insertów i wlepek. Przygotowaliśmy kartkę internetową, która po kliknięciu przekierowuje na specjalnie stworzoną stronę www.dzienbezsmiecenia.pl
Kartka ma dwa zadania – zachęcić do kliknięcia i zapoznania się ze stroną. Zawarte na niej treści, adresowane do różnych grup odbiorców w przystępny sposób wskazują na istotę selektywnej zbiórki i sposoby jej prowadzenia. Drugim zadaniem kartki jest zachęcenie do jej przesłania znajomym, współpracownikom, rodzinie i przyjaciołom. Pierwotnie kartka zostanie rozesłana do kilkudziesięciu tysięcy osób, do jak licznej grupy trafi ostatecznie – to już zależy od nas wszystkich. Współorganizujący Dzień akcjonariusze Rekopolu wysyłają kartkę do swoich pracowników, klientów i kooperantów, umieszczają ją na swoich stronach internetowych, intranecie i newsletterach. Do tej grupy dołączyli w tym roku także i inni przedsiębiorcy, samorządy, firmy komunalne, szkoły i organizacje pozarządowe. W wielu miejscach w kraju odbywają się happeningi, pikniki, wystawy. W Warszawie odbywa się finał konkursu „Nasza klasa segreguje szkło”.
Opracowaliśmy również grę komputerową, w której zadaniem „Zielonego Ludka” jest oczywiście posegregować jak najwięcej odpadów w jak najszybszym czasie. Miłej zabawy!

Naszym celem jest, by ten dzień, wraz ze swoim głównym przesłaniem – śmiecenia z głową, czyli segregowania odpadów – wpisał się w kalendarium dni i świąt, a samo przesłanie w codzienność naszych nawyków i zachowań – informuje Michał Mikołajczyk z Rekopolu. Czasami podajemy wiele przeszkód, które stają nam na drodze do segregowania odpadów w domu, czy miejscu pracy; najczęściej wymieniany jest brak pojemników, czy worków do segregacji odpadów. To jednak przeszkoda, którą możemy łatwo usunąć – firma odbierająca od nas odpady zobowiązana jest również do zabezpieczenia kwestii związanych z gromadzeniem i odbiorem posegregowanych odpadów. Przedyskutujmy zatem to z firmą bądź zarządcą naszego domu – zachęca Mikołajczyk.

Tak wiele o selektywnej zbiórce, bo i potrzeby są ogromne – w Polsce selektywnie pozyskuje się jedynie około 4 kilogramów odpadów na mieszkańca, podczas gdy w Czechach 19, a w Niemczech 76 kilogramów na mieszkańca!

Dlaczego 11 maja?
11 maja 2001 roku polski parlament uchwalił pakiet ustaw wprowadzających w Polsce system recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych2. Prócz tego jest już zielono, ciepło, ludzie mają wiele pozytywnej energii, także i do tego by zrobić coś pożytecznego. A my tym dniem zachęcamy do jednego – by śmiecić z głową, czyli segregować odpady!

Aby Polska zrealizowała obowiązek odzysku w 2008 roku, trzeba będzie zebrać około 47 kilogramów odpadów opakowaniowych na osobę.

Aby Polska mogła w 2008 roku zrealizować obowiązek recyklingu szkła, każdy z nas powinien zebrać 12 kilogramów tego surowca, czyli około 40 średniej ilości słoików.

Wyrzucone w ciągu roku na całym świecie butelki Pet, ustawione jedna na drugiej utworzyłyby wieżę o wysokości 28 milionów kilometrów.


Bądź z nami 11 maja:
  • kliknij na kartkę
  • spójrz na stronę www.dzienbezsmiecenia.pl
  • prześlij ją swoim bliskim, znajomy, współpracownikom …
  • zagraj w grę
  • a przede wszystkim śmieć z głową, czyli popieraj recykling - segreguj odpady!

Jeżeli chcesz otrzymać kartkę internetową prześlij wiadomość na adres kartka@rekopol.pl

W celu uzyskania bliższych informacji, proszę o kontakt
Michał Mikołajczyk
Rekopol Organizacja Odzysku S.A.
tel. (22) 436 78 30, 0 500 114 075
m.mikolajczyk@rekopol.pl
www.dzienbezsmiecenia.pl
www.rekopol.pl