reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska


10 kwietnia 2008

W 2007 r. Fundusz wydał prawie 1,5 mld zł na finansowanie przedsięwzięć ekologicznych. 3 kwietnia Rada Nadzorcza Funduszu zatwierdziła sprawozdanie z działalności za poprzedni rok - poinformował w poniedziałek nowy prezes NFOŚ Jan Rączka.

Plan wydatków został zrealizowany w 2007 r. jedynie w połowie; np. z zaplanowanych na dotacje inwestycyjne 695 mln zł wypłacono 342 mln. Dużo większe były przychody Funduszu, w związku z większymi niż oczekiwano wpływami z opłat za import używanych samochodów. W 2007 r. do Funduszu wpłynęło z tych opłat ponad pół miliarda zł, przy planowanych 120 mln zł.

Prezes zaznaczył, że sprawozdanie za poprzedni rok to jednocześnie bilans otwarcia nowego zarządu. W jego ocenie, takie rozbieżności z planem finansowym a jego wykonaniem świadczą o złym rozeznaniu poprzedniego zarządu. Zaznaczył jednak, że trudno było w trakcie roku skorygować ten plan, ponieważ stanowi on załącznik do ustawy budżetowej, przyjmowanej przez Sejm.

Wiceprezes Funduszu Małgorzata Skucha podkreśliła, że duża dysproporcja między planem a wykonaniem wynika z przyjęcia nierealistycznych założeń. Przyczyniły się też do tego braki w zarządzaniu, planowaniu i sprawozdawczości Funduszu - podała.

Rączka poinformował, że dla zmiany takiego stanu rzeczy, zarząd dokonał zmian organizacyjnych w Funduszu. Powstał dział zajmujący się planowaniem i sprawozdawczością. Dla lepszej koordynacji prawnej Funduszu powołano zespół radców prawnych, ograniczono ich liczbę z 9 do 4 i wynajęto 2 kancelarie prawne.

Do pomocy radcom zostaną zatrudnieni młodzi prawnicy; do ich zadań będzie należało pilotowanie poszczególnych umów w całym okresie ich sporządzania, tak by koordynować działania innych departamentów Funduszu związane z daną umową - wyjaśnił prezes. Zapowiedział przekazanie części kompetencji zarządu dyrektorom Funduszu, co ma usprawnić działania.

W 2007 r. Fundusz miał ponad 855 mln zł zysku. Majątek NFOŚ na koniec roku wynosił 6 mld 285 mln zł. Środków pieniężnych i papierów wartościowych było prawie 1 mld 435 mln zł, lecz zaledwie 100 mln zł były do dyspozycji zarządu. Reszta - ponad 1,3 mld zł - było w subfunduszach celowych, przeznaczonych na ściśle określone zadania lub były to powierzone środki zagraniczne.

Wydatki Funduszu w formie dotacji - w sumie 460 mln zł - trafiły głównie na przedsięwzięcia z dziedziny geologii, zabezpieczania pozostałości po górnictwie siarki, Państwowy Monitoring Środowiska, inwestycje w ochronę wód i gospodarkę wodną, ochronę powietrza i edukację ekologiczną. Pożyczek przyznano na kwotę 779 mln zł - ponad połowę na ochronę powietrza, głównie w energetyce; jedną trzecią tych środków na współfinansowanie przedsięwzięć z udziałem środków Funduszu Spójności, a prawie 10 proc. na ochronę wód i gospodarkę wodną.

Ograniczenie wydatków związane było z koniecznością zapewnienia pieniędzy dla pełnego wykorzystania bezzwrotnych środków pochodzących z UE i ograniczenia puli na dotacje.

Ponad 117 mln zł trafiło na działalność kapitałową - objęcie akcji Banku Ochrony Środowiska; na koniec roku Fundusz miał 77,3 proc. udziałów.

Efekt ekologiczny podpisanych w 2007 r. umów to redukcja emisji dwutlenku siarki o 22 tys. ton rocznie, dwutlenku węgla o 558 tys. ton rocznie, oczyszczania ścieków o dodatkowe 32 tys. m sześci. na dobę. Ze środków NFOŚ - w wyniku podpisanych umów - powstanie 283 km sieci kanalizacyjnej, dojdzie do unieszkodliwienia 5,3 tys. ton odpadów niebezpiecznych i zwiększenia możliwości przerobu odpadów o 5 tys. ton rocznie. Pieniądze trafiały też na cele ochrony przyrody, edukacji ekologicznej, geologii i górnictwa.

Wiceprezes Skucha przypomniała, że oprócz środków własnych, Fundusz realizował wypłaty w ramach unijnego Funduszu Spójności. Z zaplanowanych ponad 2 mld zł wydatków w rzeczywistości wypłacono 1,3 mld zł - 64 proc. planu. Bliskie pełnego wykorzystania były za to środki z SPO WKP - wydano ponad 170 mln zł (97 proc. całości).

Fundusz realizował także zadania zawarte w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych i Krajowym Planów Gospodarki Odpadami. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to największa instytucja finansująca ochrony środowiska w Polsce. AGO/PAD

źródło: PAP - Nauka w Polsce