reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Leclerc bez jednorazówek


08 kwietnia 2008

Sieć wycofuje ze swoich sklepów wszechobecne jednorazówki. W zamian klienci będą mogli kupić po 99 groszy torby wielokrotnego użytku. Nie jest to mała siatka - ma pojemność 30 litrów, szerokie i płaskie dno, jest pakowna i wytrzymała. Kiedy taka torba się zużyje, będzie można przynieść ją do sklepu i wymienić na nową. Leclerc zaś zbierze stare torby i podda je recyklingowi. Każdy sklep samodzielnie ustali, czy do wymiany potrzebny będzie paragon - prawdopodobnie raczej nie. Leclerc to pierwsza sieć spożywczych supermarketów, która całkowicie rezygnuje z bezpłatnych toreb w kasach.

Do tej pory w każdym super- lub hipermarkecie Leclerc klienci zużywali średnio 500 tysięcy jednorazowych plastikowych toreb. Od poniedziałku nie znikną one całkowicie ze sklepów tej sieci. Zostaną wewnątrz sklepu w kilku działach: w samoobsługowych z warzywami i owocami oraz z pieczywem, a także w tradycyjnych z wędlinami, serami czy rybami. Oprócz tego przez pewien czas jednorazówki będą jeszcze w kasach, ale nie na wierzchu. Klient będzie musiał poprosić kasjera, żeby dał mu kilka toreb do zapakowania zakupów.

- Mam nadzieję, że ten przejściowy okres nie potrwa długo i wkrótce jednorazowe torby foliowe znikną z kas zupełnie - mówi Krzysztof Gajewski, dyrektor w bielańskim Leclercu. - Na razie zostaną, bo jeśli klient przyjdzie do nas po raz pierwszy po dłuższej przerwie, może nie wiedzieć, że jednorazówki nie są już powszechnie dostępne. Wtedy musi mieć możliwość zapakowania towarów. Ale mamy nadzieję, że kupujący się przestawią i przyzwyczają i że poczują się niezręcznie, prosząc o foliowe torby jednorazowe, oraz że będą mieli świadomość, że w ten sposób przyczyniają się do większego zanieczyszczenia środowiska.

Na razie nie wiadomo, na jak długo w kasach pozostaną dyżurne foliówki; to zależy przede wszystkim od tego, jak wielu klientów będzie z nich korzystać. W zamian mogą używać nie tylko wymiennych toreb po 99 groszy, ale też kilku innych rodzajów: z materiału, wielokrotnego użytku, niewymiennych. Już wcześniej można było takie kupować w Leclercach, ich sprzedaż wynosiła średnio miesięcznie 9 tysięcy w jednym sklepie.

źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna