reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Rząd za ratyfikacją Konwencji Sztokholmskiej


03 kwietnia 2008

Rząd opowiedział się we wtorek za ratyfikacją Konwencji Sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych. Konwencja, podpisana w maju 2001 roku, obowiązuje od 2004 roku.
Rząd przyjął projekt ustawy o ratyfikacji konwencji. W ocenie Rady Ministrów, Polska spełnia już jej wszystkie formalne postanowienia. Jej ratyfikacja była jednym z wymogów Traktatu Akcesyjnego, gdy przystępowaliśmy do UE.

Konwencja Sztkoholmska ogranicza stosowanie niektórych środków chemicznych, chroniąc środowisko i zdrowie ludzi przed 12 trwałymi zanieczyszczeniami organicznymi o dużej toksyczności.

Ponieważ środki te podlegają biokumulacji, bardzo trudno rozkładają się, dobrze rozpuszczają w tłuszczach i osadzają w wodzie, są poważnym zagrożeniem dla ludzi i środowiska. Ich stężenie w organizmach rośnie, ponieważ nie podlegają wydalaniu, albo rozkładowi.

Konwencja zabrania ich produkowania, stosowania, importu i eksportu. Zobowiązuje też do usunięcia zmagazynowanych zapasów tych substancji.

Obejmuje ona obecnie takie substancje jak: aldryna, chlordan, dieldryna, endryna, heptachlor, heksachlorobenzen, mireks, toksafen (środki owadobójcze, przeciw pasożytom i agrotechniczne lub produkty do ich produkcji). Zobowiązuje też do ograniczenia stosowania polichlorowanych bifenyli i DDT oraz ograniczenia emisji dioksyn w procesach produkcyjnych.

Obecnie polskie normy dotyczące tych substancji są surowsze niż przewidziane w Konwencji. W Polsce od wielu lat stosuje się substancje i preparaty, które nie zawierają trwałych zanieczyszczeń organicznych. Jedynie DDT było produkowane w Polsce do 1997 roku, a toksafen przez dwa lata w latach 60.

W ocenie rządu, ratyfikacja umocni znaczenie Polski jako wiodącego państwa w sprawach ochrony środowiska w Europie Środkowej i Wschodniej.

Konwencja Sztokholmska do tej pory została podpisana przez 152 państwa, została ratyfikowana przez 147 i Wspólnotę Europejską. Nie ratyfikowało jej jeszcze kilka państw członkowskich UE, w tym Polska.

Źródło: Gazeta Gospodarka