reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Nie warto wydawać miliarda euro na spalarnie odpadów


01 kwietnia 2008

Budowa spalarni odpadów wydaje się złotym środkiem na szybkie uporządkowanie gospodarki odpadami. Polskie miasta przygotowały dziewięć takich projektów o wartości 1 mld euro. Spodziewają się uzyskać dofinansowanie z unijnych funduszy na poziomie 580 mln euro.

Wczoraj, na spotkaniu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska, eksperci wskazali, że wnioski miast są słabo uzasadnione. – Miasta skupiają się na nowoczesnych technologiach, a nie na rozwiązaniach systemowych – ocenił Paweł Głuszczyński z Ogólnopolskiego Towarzystwa na rzecz Zagospodarowania Odpadów.

Także Instytut Ekonomii Środowiska wskazuje, że samorządy nie analizowały innych rozwiązań zagospodarowania odpadów. Tymczasem, jeśli Polska nie będzie inwestowała w selektywną zbiórkę śmieci, to przedsiębiorcy, którzy muszą się rozliczyć z recyklingu opakowań, mogą mieć problem z wypełnieniem unijnych norm. Z obliczeń instytutu wynika, że już w przyszłym roku na rynku zabraknie prawie 1 mln ton szkła, tworzyw sztucznych i innych materiałów, z których recyklingu rozlicza nas Bruksela.

Budowę spalarni popiera jednak resort środowiska i Komisja Europejska. Polska musi bowiem szybko ograniczyć ilość śmieci wywożonych na składowiska – chodzi o tzw. odpady biodegradowalne. Jeśli spalarnie zostaną zbudowane, to problem z odpadami na składowiskach szybko się rozwiąże. – Nie wszystko można spalić, więc miasta nie unikną budowy nowych składowisk i kosztownych inwestycji za kilkanaście lat – dodaje Andrzej Guła z IEŚ.

Ministerstwo Środowiska podkreśla, że nie zamierza za wszelką cenę utrzymywać spalarni na liście projektów kluczowych. Tym bardziej że na razie miasta nie przedstawiły żadnych realnych planów dotyczących lokalizacji obiektów i stosowanych technologii. Wiadomo tylko, że wartość inwestycji ma się wahać od 50 mln euro w Białymstoku do 150 mln euro w Warszawie i Krakowie.

Choć sumy przeznaczone na budowę spalarni wydają się kolosalne, to zastosowanie innych nowoczesnych technologii, np. zakładów mechaniczno-biologicznych, okazuje się jednak jeszcze droższym rozwiązaniem.
Źródło : Rzeczpospolita