reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Śmieciarki z Jeleśni widać w kosmosie


17 marca 2008

Na komputerze przez całą dobę można obserwować każdy ruch śmieciarki. Dzięki temu mieszkańcy, którzy nie wystawili na czas kubłów ze śmieciami, nie mogą już się tłumaczyć, że śmieciarka do nich nie dojechała.

Dwa samochody jeleśniańskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, zajmującego się wywozem śmieci z terenu gminy wyposażone zostały na początku roku w nowoczesne systemy monitorujące. Sygnał wysyłany przez śmieciarki odbiera satelita. Dzięki temu samochody przez całą dobę są pod ścisłą kontrolą. Można sprawdzić wszystko - o której godzinie wyjechała w teren, gdzie się zatrzymywała, ile zużyła paliwa, ile razy była załadowywana. Zamontowanie systemu kosztowało niecałe 2 tys. zł. Wydatek już się zwrócił. Kierowcy pracują sumienniej, bez niepotrzebnych przerw, nie wykonują lewych kursów. Spadło też znacznie zużycie benzyny.

- Nic im nie sposób teraz zarzucić - przyznają mieszkańcy.

Sami kierowcy też zresztą przekonali się do tego rozwiązania. Wcześniej zdarzało się, że jak któryś z mieszkańców zaspał i nie wystawił na czas kubłów, zrzucał potem winę na nich i mówił, że śmieciarka nie dojechała. Trudno było dociec, kto ma rację.

- Teraz widać wszystko czarno na białym, nic się nie ukryje - mówi Marek Sopata, dyrektor jeleśniańskiego ZGK. To on wpadł na pomysł, by każdy ruch śmieciarek śledził satelita.

Sopata tłumaczy: mamy XXI wiek, trzeba korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Dlatego podobne urządzenia zamierza zamontować w pługach odśnieżających Jeleśnię. Chciałby też w jednej śmieciarce zamontować wagę. Teraz mieszkańcy płacą za wywóz kubła niezależnie od tego, ile śmieci ważą. - To nie do końca sprawiedliwe rozwiązanie - uważa dyrektor.

ZGK chce także zorganizować konkurs dla mieszkańców. Ci, którzy sumiennie oddają i segregują śmieci, będą mogli liczyć na atrakcyjne nagrody.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała