reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zwycięzcy europejskiego konkursu Biznes dla Środowiska


11 marca 2008

Trzy firmy zostały zwycięzcami tegorocznej krajowej edycji konkursu Biznes dla Środowiska, a zarazem polskimi kandydatami do europejskich nagród 2007/2008. Nagroda przyznawana jest m.in. za inwestycje w nowoczesne ekologiczne technologie. Uroczyste wręczenie dyplomów laureatom krajowej edycji odbyło się w siedzibie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, która jest patronem konkursu.

Laureatami są: biuro projektów KOKSOPROJEKT Sp. z o.o., Leśny Bank Genów Kostrzyca, HMS Sp. z o.o. w Niepołomicach.

Europejskie nagrody Biznes dla Środowiska (znane wcześniej jako Europejskie Nagrody dla Przemysłu Lepsze Środowisko) ustanowione zostały w 1987 roku przez Komisję Europejską, aby pobudzać innowacje technologiczne mające pozytywny wpływ na rozwój zrównoważonego społeczeństwa.

Od tego czasu Komisja Europejska co dwa lata nagradza wybrane firmy, by wyróżnić ich zaangażowanie w realizowanie idei zrównoważonego rozwoju.

Nagrody są przyznawane w 4 kategoriach: zarządzanie, produkt, proces i współpraca międzynarodowa.

Europejskie nagrody są poprzedzone krajowymi konkursami organizowanymi przez kraje członkowskie i kandydujące. Udział w europejskich nagrodach Biznes dla Środowiska jest możliwy wyłącznie poprzez udział w krajowych konkursach. W Polsce krajowym koordynatorem konkursu jest Fundacja Partnerstwo dla Środowiska.

O nominację do nagród mogą ubiegać się wyłącznie firmy - laureaci dwóch ostatnich edycji Konkursu Ogólnopolskich Nagród Czysty Biznes i konkursu ministra środowiska Lider Polskiej Ekologii.

Kapituła nagrody składa się z przedstawicieli ministerstwa środowiska, świata nauki oraz przedsiębiorców.

W kategorii zarządzanie nagrodę otrzymała firma HMS Sp. z o.o. z Niepołomic. Spółka powstała w maju 1989 roku. Od 2000 roku produkuje na krajowy i zagraniczny rynek stalowe kraty pomostowe, stopnie schodów, wyroby pochodne z krat oraz stalowe panele dachowe.

W 1997 r. spółka rozpoczęła budowę nowego zakładu produkcji krat w Niepołomicach. Zakład został zaprojektowany jako przyjazny dla otoczenia. Inwestycja pozwoliła na stworzenie nowoczesnego i w pełni ekologicznego zakładu. Dzięki inwestycji powstało 100 nowych miejsc pracy.

Nagrodę w kategorii "proces" otrzymał Leśny Bank Genów (LBG) z Kostrzycy. Jest to jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, która od roku 1996 rozpoczęła gromadzenie oraz długotrwałe przechowywanie zasobów genowych drzew i krzewów leśnych oraz monitoring jakości materiału rozmnożeniowego. Nasiona pochodzą z najcenniejszych i najważniejszych okazów pochodzących z parków narodowych, rezerwatów, pomników przyrody.

Budynki LBG położone są w Kostrzycy w Kotlinie Jeleniogórskiej. Na tym terenie na przełomie lat 70 i 80-tych w wyniku klęski ekologicznej zniszczony został las w Sudetach Zachodnich.

Nagrodę w kategorii "proces" otrzymało też biuro projektów KOKSOPROJEKT Sp. z o.o., które ma ponad 50 letnie doświadczenie w projektowaniu i realizacji obiektów dla przemysłu koksochemicznego, przemysłów pokrewnych, w tym również instalacji związanych z ochroną środowiska.

Innowacyjne technologie doprowadziły do ograniczenia emisji zanieczyszczeń pochodzących z koksowni do powietrza ogółem o ponad 80 proc. Wysoką skuteczność rozwiązań technicznych potwierdzają korzyści ekologiczne uzyskane w Zakładach Koksowniczych w Zdzieszowicach oraz Koksowni Przyjaźń. Obecnie działają 4 baterie koksownicze, a do roku 2015 planowane jest uruchomienie kolejnych 8.

W tej edycji konkursu nie przyznano wyróżnień w kategoriach "produkt" i "współpraca międzynarodowa".

Źródło: PAP - Nauka w Polsce