reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Planowana spalarnia na krakowskich Rybitwach na czarnej liście inwestycji unijnych


28 lutego 2008

Kraków jest znowu czarnym przykładem dla ekologów. Projekt krakowskiej spalarni znalazł się w czołówce rankingu 50 szkodliwych inwestycji realizowanych za unijne pieniądze. Przygotowała go CEE Bankwatch Network. Prezentacja "czarnej listy" zbiegła się z wizytą w Brukseli protestujących przeciw spalarni krakowian, gdzie znaleźli wsparcie europosłów Prawa i Sprawiedliwości. - Jest duże prawdopodobieństwo, że Komisja Europejska po przeanalizowaniu projektu odrzuci go - straszy Anna Dworakowska, przedstawicielka Bankwatch w Polsce.

Najczarniejszy z czarnych

Bankwatch opublikowała listę w poniedziałek w Brukseli. Zdaniem organizacji jest to wykaz "środowiskowo szkodliwych i ekonomicznie wątpliwych projektów infrastrukturalnych", jakie planuje się finansować z funduszy unijnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Cała lista została wysłana do KE z apelem, by Unia Europejska nie współfinansowała tych projektów.

Najgorsze oceny zebrało dziewięć projektów spalarni odpadów planowanych do budowy w Polsce. Spośród tych dziewięciu najbardziej drastycznym przykładem dla ekologów jest projekt spalarni w Krakowie. - Chyba żadne inne miasto w Europie nie planuje dziś, że będzie spalać 100 proc. swoich śmieci. A Kraków chce spalać 140 proc. tego, co produkuje dziś, bo tak wielką spalarnię chce budować. Skąd miasto weźmie te śmieci? - dziwi się Dworakowska i wyjaśnia. - Aby spalarnia była efektywna, musi mieć odpowiednie zapełnienie. W ten sposób zniszczy się jakikolwiek zapał do segregacji, bo wszystko będzie można spalić.

Oprócz listy Bankwatch KE być może przyglądnie się petycji krakowian ze Złocienia, Przewozu i Bieżanowa, którzy protestują przeciw budowie spalarni w pobliżu ich osiedli. Zgodnie z zapowiedziami pojawili się na początku tego tygodnia w Brukseli.

Europosłowie wkraczają

- Przyjechali z petycją podpisaną przez ponad dwa tysiące osób. Razem z posłem Marcinem Libickim spróbujemy przekonać komisje europarlamentu do wzięcia pod uwagę ich stanowiska - wyjaśnia Adam Bielan, europoseł PiS-u, który przyjmował protestujących. Bielan w piśmie rozesłanym po spotkaniu do prasy i władz Krakowa zaznaczył, że postawa ekologów i protestujących doprowadzi do powstania dobrego systemu gospodarki odpadami. Będzie też wspierał starania mieszkańców o doprowadzenie do szerokiej dyskusji o spalarni. Chcą oni, by sejmik województwa stał się miejscem do mediacji.

- Nie uda się nam już przekonać Brukseli, że pieniądze przeznaczone na spalarnie odpadów lepiej wydać na co innego. Kraków akurat bardzo inteligentnie stara się o pieniądze, bo na kompleksowy projekt dotyczący zarówno budowy spalarni, jak i rozwoju systemu segregacji odpadów. Będzie więc mógł sam zdecydować, ile wyda na spalarnię, a ile na segregację - twierdzi Bogusław Sonik, europoseł PO.

Jego zdaniem jedynym problemem Krakowa nie jest zła opinia ekologów, a kwestia wskazania miejsca pod inwestycję. - Najlepiej by było, gdyby miasto zdecydowało się na Łęg. W ten sposób uniknie oskarżeń, że nie bierze pod uwagę zdania swoich mieszkańców, a to w Brukseli bardzo ważne - ocenia Sonik.CEE Bankwatch Network

To jedna z największych organizacji ekologicznych w Europie. Skupia stowarzyszenia z 11 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Sprawdza, jak wydawane są pieniądze z międzynarodowych instytucji finansowych i funduszy unijnych, zajmuje się też lobbingiem ekologicznym. "Czarną listę" 50 projektów można zobaczyć w całości na stronie www.bankwatch.org/billions/

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków