reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Sankcje w ochronie środowiska - odpowiedzialność cywilna


26 lutego 2008

Jedną z najdotkliwszych sankcji z zakresu ochrony środowiska jest odpowiedzialność cywilna. Nie istnieje żadne ograniczenie wysokości roszczeń o potencjalne odszkodowanie - ogranicza je tylko rozmiar samej szkody. Dlatego, jeżeli naruszyłeś prawo, mogą być wobec Ciebie zastosowane bardzo restrykcyjne środki. Długie i żmudne procesy sądowe mogą doprowadzić do kłopotów finansowych firmy, a nawet do jej upadłości.

Każdy, komu przez bezprawne oddziaływanie na środowisko bezpośrednio zagraża szkoda lub została mu ona wyrządzona, może żądać od podmiotu odpowiedzialnego za to zagrożenie lub naruszenie:

  • przywrócenia stanu zgodnego z prawem
  • Podjęcia środków zapobiegawczych

Działania naprawcze możesz realizować w szczególności przez zamontowanie instalacji lub urządzeń zabezpieczających przed zagrożeniem lub naruszeniem. Gdy jest to niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, poszkodowany może żądać zaprzestania działalności powodującej to zagrożenie lub naruszenie!

Odszkodowanie mimo zezwolenia
Ponosisz odpowiedzialność zawsze wtedy, kiedy bezprawnie oddziałujesz na środowisko. Poszkodowany podmiot może żądać od Ciebie zapłacenia odszkodowania, np. za emisję ścieków do wody, jeśli nawet posiadasz pozwolenie wodnoprawne na tę emisję. Jest tak mimo tego, że kwestia oddziaływania wobec osób trzecich powinna być rozstrzygnięta na etapie wydawania ww. pozwolenia. Niestety, odpowiedzialności za szkody które wyrządziłeś oddziaływaniem na środowisko, nie wyłącza okoliczność, że swoją działalność, która przyczyniła się do powstania szkód, prowadzisz na podstawie decyzji i w jej granicach.
 
Kto może wnieść roszczenie?
Podmiotem uprawnionym do wniesienia roszczenia jest ten, komu zagraża szkoda i kto szkody doświadczył. Jeżeli zagrożenie lub naruszenie dotyczy środowiska jako dobra wspólnego, z roszczeniem może wystąpić:

  • Skarb Państwa
  • jednostka samorządu terytorialnego
  • organizacja ekologiczna

Prawo organizacji ekologicznych może prowadzić do blokowania inwestycji.

Prawa naprawiającego szkodę
Jeżeli naprawiłeś szkodę w środowisku, przysługuje Ci względem sprawcy szkody roszczenie o zwrot nakładów poczynionych na ten cel. Wysokość roszczenia ogranicza się w tym przypadku do poniesionych uzasadnionych kosztów przywrócenia stanu poprzedniego.
 
Podstawa prawna:
ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.),
ustawa Prawo Ochrony Środowiska z 27 kwietnia 2001 r. (Dz.U. nr 62, poz. 627 z późn. zm.).