reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Pierwsze obchody „Dnia bez torebek foliowych”


25 stycznia 2008

Warszawski Ratusz przygotował dla mieszkańców stolicy 4000 ekologicznych toreb do odebrania m.in. w Biurze Ochrony Środowiska przy pl. Starynkiewicza 7/9, w punkcie informacyjnym przy ul. Miodowej 6/8 oraz w dzielnicowych wydziałach obsługi mieszkańców. Dyrektor stołecznego BOŚ Arkadiusz Drewniak podczas brefingu prasowego zauważył, że masowe korzystanie z jednorazowych torebek to istotny problem, jednak w obecnej sytuacji prawnej, nie ma możliwości wprowadzenia zakazu ich używania.  

Na szczęście, pozostają wciąż inne możliwości, z których skorzystała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która w listopadzie ub. roku rozesłała pismo do przedstawicieli największych sieci handlowych funkcjonujących w stolicy, z apelem o ograniczenie lub - jeśli to możliwe - zaprzestanie oferowania jednorazowych toreb foliowych i zastąpienie ich torbami z papieru lub torbami płóciennymi.

Od środy rozpoczęto również zbieranie 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy „O opakowaniach i odpadach opakowaniowych”. Akcję zainicjowano w Łodzi, ale w skompletowaniu całości głosów pomagać mają samorządowcy z wielu innych miast, m.in. z Zabrza, Świdnicy, Kalisza, Nowego Sącza, Gdańska, Krakowa czy Warszawy.

W zapisach projektu znajduje się przepis mówiący, iż "jednostki handlu detalicznego i działalności usługowej nie mogą stosować bezpłatnych opakowań handlowych nieulegających biodegradacji". Zgodnie z projektem, wyjątki od tej reguły mogłyby zostać ustalone przez Ministra Środowiska na drodze rozporządzenia określającego rodzaje produktów, które ze względu na swoje właściwości muszą być przenoszone w takich opakowaniach.

W Łodzi „Dzień bez torebek foliowych” obchodzono ze sporym rozmachem – w organizację włączyło się wielu kupców z małych placówek handlowych oraz targowisk, a także niektóre sieci hipermarketów, w mieście pojawiło się mnóstwo plakatów informujących o akcji i zachęcających do korzystania z toreb ekologicznych, rozdawano ulotki z hasłami - "Każdy dzień bez foliówki", "Puścić foliówki z torbami".

Podczas obchodów „Dnia” nie próżnowały także przedszkolaki i uczniowie łódzkich szkół podstawowych. Najmłodsi mieszkańcy Łodzi na specjalny konkurs przygotowali torby z papieru, lnu czy sznurka. Dzieci ze szkoły podstawowej nr 110 zorganizowały przemarsz po dzielnicy Górna, w trakcie którego wręczały petycję dotyczącą korzystania w handlu z toreb ekologicznych okolicznym sklepikarzom.

„Udało nam się dobrze mieszkańców naszego miasta przygotować i wielu łodzian przyszło do sklepów z własnymi torbami. – cieszył się Krzysztof Piątkowski, radny PIS, inicjator akcji przeciwko foliówkom - Ale jeżeli ktoś będzie domagał się torby foliowej, to ją dostanie".