reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |
Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1210 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kawowe fusy da się przetworzyć w biodiesel


11 kwietnia 2011

W zmodyfikowanym procesie transestryfikacji nawet 93 procent kwasów tłuszczowych zawartych w kawowych fusach można przetworzyć w biodiesel. Nowo odkryty proces pewnie nie wpłynie na globalne ceny ropy, ale z pewnością może przyczynić się do mądrego wykorzystania odpadów - donosi "Green Chemistry".


Dawniej sprawa była jasna - z kawowych fusów można było w zasadzie tylko wróżyć. Dziś, dzięki odkryciu naukowców, wróżkom wyrosła nowa konkurencja zainteresowana fusami - producenci biodiesla.

Badacze z New University of Lisbon (Portugalia) wraz z kolegami z Hiszpanii opracowali nową technologię przetwarzania kawowych fusów (odpadów po zaparzeniu kawy) w biodiesel, którym można napędzać silniki spalinowe.

Proces transestryfikacji, który przekształca zawarte w fusach kwasy tłuszczowe (trójglicerydy) w ekologiczny diesel nie jest skomplikowany, a co więcej można go przeprowadzić od początku do końca w pojedynczym reaktorze.

Reakcja prowadzona jest w temperaturze podwyższonej do około 300 stopni Celsjusza. W tych warunkach, z resztek kawy zawieszonych w nadkrytycznym metanolu (temperatura reakcji znacznie przewyższa temperaturę wrzenia tej cieczy) wymywane są z fusów kwasy tłuszczowe i poddawane następnie w podwyższonym ciśnieniu (10 Mpa) procesowi transestryfikacji metanolem. Cała reakcja przemiany trójglicerydów z kawy w biodiesel zachodzi w atmosferze dwutlenku węgla (CO2).

Według naukowców, to właśnie dodatek dwutlenku węgla jest kluczem do sukcesu, to jest wydajnej i prowadzonej w znacznie mniej radykalnych warunkach reakcji transestryfikacji kwasów tłuszczowych. Ta sama reakcja przeprowadzana bez dodatku CO2 wymagałaby podgrzania reaktora do 330 stopni Celsjusza przy jednoczesnym podwyższeniu ciśnienia o dalsze 20 MPa.

Jak twierdzą autorzy odkrycia, nowa metoda nie została wytworzona z myślą o obniżaniu globalnych cen ropy naftowej poprzez przetwarzanie kawowych fusów. Nadrzędnym celem było pokazanie, że odpady organiczne trafiające na kompostownik mogłyby być wykorzystane między innymi do syntezy biodiesla. KLG

PAP - Nauka w Polsce