reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |
Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1210 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety


W 2012 r. Cemex Polska i Econ Trade uruchomią zakład produkcji paliw alternatywnych.


13.05.2011

W 2012 r. Cemex Polska i Econ Trade uruchomią zakład produkcji paliw alternatywnych, który na potrzeby Cementowni Chełm będzie dostarczał 100 tys. ton paliwa rocznie. Obecnie cementownia zastępuje paliwami alternatywnymi ponad 70 proc. węgla.

Pod koniec kwietnia Cemex Polska i Econ Trade powołały spółkę EkoPaliwa Chełm, której zadaniem będzie budowa zakładu produkcji paliw alternatywnych w oparciu o segregowane frakcje palnych odpadów komunalnych.

W zakładzie, który powstanie na terenie cementowni, będą przetwarzane odpady z woj. lubelskiego oraz z Polski środkowej i wschodniej. Będzie on dostarczać cementowni do 100 tys. ton paliw alternatywnych rocznie, a jego powstanie ma pozwolić na dalszy wzrost zużycia oraz zaspokojenie ok. 30 proc. potrzeb cementowni, jak i na zastąpienie paliw alternatywnych kupowanych obecnie od producentów niemieckich.

Cemex liczy, że inwestycja pozwoli na zmniejszenie zużycia węgla kamiennego i obniżenie emisji CO2. W zakładzie zostanie utworzone ok. 25 nowych miejsc pracy.

W rozmowie z wnp.pl prezes Cemex Polska i Europa Wschodnia, Ruediger Kuhn podkreślił, że Cementownia Chełm jest jedną z pierwszych w Polsce, która zainwestowała w rozwój w zakresie spalania paliw alternatywnych.

- Dziś jest liderem zużycia tak wytworzonej energii, zarówno spośród wszystkich cementowni w Polsce, jak i w samym koncernie Cemex. Obecnie Cementownia Chełm zastępuje paliwami alternatywnymi ponad 70 proc. węgla, natomiast w Cementowni Rudniki wskaźnik ten wynosi ponad 50 proc. - powiedział.

Dodał, że na etapie projektowym znajdują się także prace związane z budową silosu klinkieru w Cementowni Rudniki.

- Przewidujemy rozpoczęcie prac budowlanych hermetycznie zamkniętych silosów o pojemności 50 tys. ton w tym roku. Prace potrwają do końca 2013 r. - wskazał Kuhn.

Cemex Polska posiada dwie cementownie: Rudniki i Chełm. Spółka zatrudnia ok. 1350 osób.

Źródło: budownictwo.wnp.pl / Tomasz Elżbieciak