reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zacznijmy od źródła


Głównym założeniem projektu było zmobilizowanie dzieci ze szkoły podstawowej do zainteresowania najbliższą okolicą; poznanie rekreacyjnych walorów regionu, jako czystego ekologicznie i atrakcyjnego turystycznie.

Realizator

Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubawce
ul. Boczna 13, Lubawka ; Telefon: (075) 741 18 40;
Krystyna Danilecka;

""Celem nadrzędnym było zapoznanie się z trasami przepływu okolicznych strumieni (od źródła do ujścia) oraz zebranie ciekawych informacji na temat właściwości zdrowotnych i leczniczych okolicznych wód.

Chciałam ponadto zapoznać dzieci z ciekawą historią oraz legendami najbliższej okolicy, kładąc szczególny nacisk na malowniczo wkomponowane w górski krajobraz, niedoceniane z reguły i - niestety - systematycznie zaśmiecane przez okoliczną ludność, tajemniczo szemrzące źródełka.

Realizacja i osiągnięte wyniki


Badania i statystyki wykazały, że na terenie ziemi kamiennogórskiej, stosunkowo mało osób zapada na choroby oczu, czy serca. Zasługi przypisuje się wodzie, która jest tutaj nie tylko smaczna, ale też czysta i zdrowa. O cudownej "żywej wodzie" z niektórych strumieni mówią nie tylko legendy, ale też różne badania, a także niektóre źródła niemieckojęzyczne. Jednak świadomość tutejszej ludności odnośnie właściwości zdrowotnych i leczniczych okolicznych wód jest stosunkowo niska.

Ponieważ nie zdajemy sobie sprawy z tego, co posiadamy, nie potrafimy należycie zadbać o swój skarb, umiejętnie go wykorzystać i wyeksponować. Założyłam więc, że realizując mój program, dostarczę okolicznym mieszkańcom jak najwięcej informacji dotyczących naszego największego skarbu - czystej, zdrowej wody; jej niepowtarzalności i cudowności.

""W ramach realizacji projektu zorganizowałam i przeprowadziłam szereg wycieczek turystyczno - krajoznawczych po okolicznych lasach i górach. Dzieci miały okazję prześledzić przebieg strumieni, począwszy od źródła, aż do ujścia, czasami nieznacznie udrożnić ich przepływ, posprzątać teren wokół nich, zapoznać się z historią okolicy oraz jej ciekawymi legendami. Nauczyły się ponadto posługiwać mapami, na które samodzielnie nanosiły trasy przepływu strumieni.

Miały także sposobność spotkać się i porozmawiać z pasjonatami niekonwencjonalnych metod badawczych (głównie radiestetami), badającymi właściwości lecznicze i zdrowotne okolicznych strumieni. Spotkaliśmy się też z pracownikami pobliskiego Sanepidu oraz tutejszego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Uzyskaliśmy cały szereg interesujących materiałów na temat składu i właściwości i przydatności poszczególnych strumieni. W ramach samodzielnych poszukiwań zdobyliśmy też tłumaczenia niemieckojęzycznych materiałów (folderów, fragmentów gazet).

Pozyskane informacje wykorzystane zostały w wydanej przez nas publikacji. Obecnie książeczki te sprzedawane są przez dzieci oraz ich rodziców, a zebrane pieniążki posłużą zorganizowaniu wycieczki do wód zdrojowych na terenie Kotliny Kłodzkiej. W szkole, na temat strumyczków, zorganizowałam trzy konkursy (plastyczny, literacki oraz poetycki). Prace laureatów zamieszczone zostały w w/w publikacji. Na bieżąco też, na łamach miesięcznika "Szkolna Bajera", informowaliśmy uczniów naszej szkoły o poszczególnych etapach realizacji projektu.

""Na temat okolicznych źródełek dzieci sporządziły gazetkę ścienną i przygotowały ciekawą inscenizację. Obejrzały także interesujący spektakl "Aqua Sanitata" w Teatrze Zdrojowym w Jeleniej Górze. W ramach kontynuacji projektu dzieci sukcesywnie odwiedzają ulubione miejsca wokół strumieni w trakcie kolejnych rajdów i wycieczek klasowych. Niektóre miejsca (zwłaszcza te najbardziej ludne i - co za tym idzie - zaśmiecane) otoczone zostały szczególną opieką. Systematycznie prowadzone są tam prace porządkowe, połączone zawsze z wesołą zabawą.

Partnerzy projektu


Fundacja Rozwoju Miasta i Gminy "Brama Lubawska", Agencja Fotograficzna PRO-FOT Tadeusz Piotr Prociak, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej "Sanikom" w Lubawce, Urząd Miasta i Gminy Lubawka, nauczyciele i rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubawce.

Program realizowany dzięki dotacji Fundacji Partnerstwo dla Środowiska z siedzibą w Krakowie.


Typy odpadów: Świadomość ekologiczna
Lokalizacja: dolnośląskie

« powrót